19.01.2022 11:30 1 WH/UM Gdynia
Już niedługo rozpocznie się okres godowy fok. To też czas, kiedy samice urodzą szczenięta. Nie wszystkie maluchy będą mogły same sobie poradzić – wtedy z pomocą przychodzi helskie fokarium. Aby jednak rehabilitacja była pomyślna potrzebni są wolontariusze.
Trwa nabór wolontariuszy do Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.
— Nadchodzi pora leczenia i rehabilitacji foczych maluchów, które wkrótce przyjdą na świat. Na przełomie lutego i marca na świat przyjdą foki szare, głównie na wybrzeżach północnego Bałtyku – w Finlandii, Estonii czy Szwecji. Pierwsze tygodnie małe foczki powinny spędzić pod opieką mam, ale niektóre z nich, z różnych powodów, zbyt wcześnie tracą z nimi kontakt i nie są przygotowane do samodzielnego życia – czytamy na portalu gdynia.pl.
Niestety, nie wszystkie szczenięta dadzą sobie radę. W tak wczesnym okresie powinny być karmione wyłącznie matczynym mlekiem. Nie potrafią jeszcze polować na ryby, są wygłodzone i odwodnione, a często także chore.
— Małe foki, które potrzebują pomocy, trafią do ośrodka rehabilitacji przy Stacji Morskiej im.Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Aby pomóc foczym szczeniętom, fokarium potrzebuje nie tylko wsparcia finansowego, ale też rąk do pracy. Wolontariusze mogą się zgłaszać w sezonie pozawakacyjnym lub latem – informuje gdyński urząd.
Do obowiązków wolontariuszy pracujących w Stacji Morskiej od października do końca maja należą:
— asystowanie przy opiece nad dzikimi fokami przebywającymi na rehabilitacji (pomoc w karmieniu, przygotowywanie pokarmu dla fok, asystowanie przy zabiegach medycznych),
— utrzymanie porządku na terenie basenów hodowlanych oraz basenów rehabilitacyjnych,
— sprzątanie izolatek, w których przebywają dzikie foki,
— interwencje w terenie przy żywych i martwych osobnikach (w razie konieczności). ** Stacja Morska zapewnia wolontariuszom**:
— bezpłatne zakwaterowanie na terenie Stacji Morskiej (nocleg w pokojach kilkuosobowych, łazienki z prysznicami, mesę z lodówką, kuchnią gazową i całym wyposażeniem),
— odzież służbową (t-shirty, bluzy, sztormiaki),
— ubezpieczenie na czas trwania wolontariatu,
— dużo pracy, również w godzinach wieczornych i nocnych.
Natomiast do zadań wolontariuszy w okresie letnim (1 czerwca-30 września) należy:
— wspomaganie koordynacji ruchu turystycznego (co wymaga pozytywnego nastawienia i cierpliwości do ludzi),
— pomoc w utrzymaniu porządku i czystości na terenie Stacji Morskiej,
— przygotowywanie fokom posiłków,
— sprzątanie po fokach,
— udział w treningu medycznym fok,
— uczestnictwo w interwencjach przy martwych i żywych zwierzętach (w razie konieczności).
Więcej informacji na ten temat tutaj.