01.12.2021 16:00 23 PM/Powiat Pucki
„Zamierzamy wreszcie intensywnie zabiegać o realne zaplanowanie i budowę bardzo potrzebnego, nowego połączenia drogowego” – chodzi o Via Maris, czyli Obwodnicę Północną Aglomeracji Trójmiejskiej.
Przedstawiciele samorządów spotkali się w ubiegłym tygodniu w Starostwie Powiatowym w Pucku, żeby rozmawiać o drodze łączącej obwodnicę Trójmiasta, port w Gdyni z portem we Władysławowie, niegdyś opracowywana przez stronę samorządową jako Obwodnica Północna Aglomeracji Trójmiejskiej (OPAT), obecnie planowana przez rząd pod nazwą Via Maris.
— Niestety jak dotąd nie znalazła się na mapie planowanych w Polsce strategicznych inwestycji drogowych – czytamy na stronie powiatu puckiego.
Podczas spotkania ustalono wspólne stanowisko. Samorządowcy zamierzają intensywnie zabiegać o realne zaplanowanie i budowę nowego połączenia drogowego w północnej części województwa pomorskiego między Gdynią a Władysławowem.
— Jego realizacja pozwoli ominąć niezwykle zatłoczoną drogę krajową od obwodnicy Trójmiasta do Redy i Wejherowa, czego doświadczamy już nie tylko w okresie sezonu letniego. Planowane połączenia powinno spełniać przede wszystkim funkcję tranzytową, ale w znacznej mierze także gospodarczą poprzez skomunikowanie terenów inwestycyjnych, głównie, co dla nas szczególnie istotne, portu we Władysławowie i oczywiście Gdyni – czytamy na stronie powiatu puckiego.
Efektem spotkania jest opracowanie wspólnego stanowiska ws. budowy dróg ogólnie nazwanych koncepcją Via Maris, w skład której wchodzą: Droga Czerwona – łącząca Obwodnicę Trójmiasta z Portem w Gdyni, Droga Trzech Powiatów (Gdyni, powiatu wejherowskiego i powiatu puckiego), przebudowa istniejącej drogi wojewódzkiej 216 w kierunku Władysławowa lub wyznaczeniu alternatywnej trasy jako rozwinięcie koncepcji Via Maris i opracowanie koncepcji rozbudowy portu we Władysławowie i węzła odciążającego ruch na styku dróg wojewódzkich 215 i 216 w obszarze Władysławowa.
Pierwszym efektem spotkania samorządów będzie podpisanie listu intencyjnego i podział kompetencji związanych z powstaniem dokumentacji koncepcyjnej, określenie założeń formalno-prawnych i finansowych niezbędnych do realizacji zadania.
Do wspólnego podpisania listu intencyjnego przystąpią: województwo pomorskie, powiat wejherowski, Rumia, Reda, powiat pucki, gmina Kosakowo, Władysławowo, gmina Puck, Jastarnia, Hel.
Jak zaznaczają uczestnicy spotkania kolejnym krokiem będzie zachęcenie wszystkich pomorskich parlamentarzystów do skutecznego zabiegania w parlamencie o zapewnienie finansowania tej inwestycji.