27.11.2021 20:45 1 AG

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie ma już 65 lat

fot. Grzegorz Renusz

Obecnie posiada 70 oddziałów terenowych oraz liczy ponad 6,5 tysiąca członków i jest jedną z największych organizacji pozarządowych w Polsce. Mowa o Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim, które w sobotę (27 listopada) świętowalo 65 lat działalności.

Obchody rozpoczęły się od odsłonięcia galerii prezesów ZKP w towarzystwie obecnego i byłych prezesów. Galeria znalazła się w biurze ZG ZKP w Gdańsku. Następnie o godzinie 15:00 w Bazylice Mariackiej odbyła się uroczysta msza św. pod przewodnictwem Metropolity Gdańskiego, ks.abp. Tadeusza Wojdy, którą ubarwiły liczne poczty sztandarowe. Po mszy pochód członków ZKP i gości złożył wieniec pod pomnikiem księcia Świętopełka Wielkiego. Całość zwieńczyło jubileuszowe spotaknie w Kościele św. Jana w Gdańsku, gdzie nie zabrakło przemówień, wspomnień i części artystycznej.

fot. Grzegorz Renusz fot. Grzegorz Renusz fot. Grzegorz Renusz fot. Grzegorz Renusz fot. Grzegorz Renusz fot. Grzegorz Renusz fot. Grzegorz Renusz

Świętujemy ten moment, w którym przed 65 laty grono osób, którym na sercu leżała sprawa kaszubska postanowiło, wykorzystując odwilż polityczną, jaka nastąpiła w naszym kraju po październiku 1956 roku, zorganizować się w Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. I to zrzeszenie trwa już 65 lat.— mówi Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Podczas sobotnich obchodów dużo mówiono o historii, tożsamości, przynależności i języku. A wśród zaproszonych gości znalazł się m.in. marszałek województwa pomorskiego, który nie krył dumy i zadowolenia z przynależności do organizacji.

Jestem członkiem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, bardzo mi zależy na tym, żeby to co jest solą tej ziemi, zwłaszcza ziemi kaszubskiej, kociewskiej, to tradycja, to przywiązanie do wiary, to umiłowanie tej ziemi, zwyczajów, odrębność kulturowa w pełnej krasie, to także język i troska o kultywowanie języka w połączeniu z wiarą, więc wydaje się, że to są tak silne fundamenty na których możemy rozwijać kaszubszczyznę troszcząc się o jej stałość, o jej rozwój... Cieszę się bardzo, że razem z przedstawicielami Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego mogę obchodzić dzisiaj to święto— wyznał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie utworzone zostało 2 grudnia 1956 roku i zrodziło się z potrzeby Kaszubów do posiadania organizacji, która broniłaby i dbała o rozwój tej społeczności oraz całego Pomorza. Jest ono dziś nowoczesnym stowarzyszeniem mającym status organizacji pożytku publicznego, podmiotem o rozbudowanych strukturach, jedną z największych organizacji pozarządowych w Polsce i największą w historii ruchu kaszubskiego. Do celów statutowych ZKP należy: rozbudzanie inicjatywy dla wszechstronnego rozwoju kulturowego, społecznego i gospodarczego Kaszub, Kociewia, Borów i całego Pomorza, kształtowanie demokratycznych stosunków w życiu regionu, rozwijanie kaszubsko-pomorskiej myśli społecznej i politycznej, kultywowanie i rozwijanie specyfiki kulturowej Pomorza, szerzenie w społeczeństwie znajomości tradycji kaszubsko-pomorskich.

Po połączeniu się w 1964 r. ze Zrzeszeniem Kociewskim i przyjęciu nazwy „Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie" organizacja poszerzyła formułę i zasięg działania. Obecnie posiada 70 oddziałów terenowych i liczy ponad 6,5 tys. członków.

Przy władzach naczelnych nieprzerwanie od 1962 r. działa Klub Studencki „Pomorania" (w Gdańsku), który skupia żaków zainteresowanych problematyką kaszubsko-pomorską.

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie jest organizatorem bądź współorganizatorem licznych konkursów, seminariów, konferencji, wystaw, warsztatów i festiwali poświęconych Pomorzu. Największym wydarzeniem o charakterze cyklicznym są doroczne zjazdy Kaszubów organizowane dla uczczenia zjednoczenia Kaszub w jednym województwie pomorskim. ZKP jest też wydawcą licznych książek o tematyce regionalnej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24