24.11.2021 08:00 7 WH

Rumianie w Parlamencie Młodych RP

Fot. Janek Górecki Facebook

16-letni Jan Górecki oraz 19-letnia Zuzanna Klasa z Rumi uczestniczyli w posiedzeniu Parlamentu Młodych Rzeczpospolitej Polski. Jan jest współautorem projektu o Młodzieżowym Budżecie Obywatelskim, który został przyjęty przez większość parlamentarzystów.

Parlament Młodych Rzeczpospolitej to obrady, podczas których głos należy do młodych Polaków. Młodzież ma okazję zaproponować swoje pomysły i punkt widzenia – tzw. manifesty młodego pokolenia.

W wydarzeniu bierze udział setka młodych ludzi z różnych klubów i kół. Mogą zgłaszać projekty, które następnie są omawiane, a potem brane pod głosowane. To dla parlamentarzystów może być bodziec do zmian i przyjęcia propozycji od młodych polityków.

Rumianie Jan Górecki oraz Zuzanna Klasa zasiadają w Parlamencie Młodych RP. 16-letni uczeń III LO w Gdyni oraz przewodniczący samorządu szkolnego jest także współautorem uchwały o Młodzieżowym Budżecie Obywatelskim. Projekt zdobył większość głosów. Chłopak reprezentuje partię Młodzi dla Wolności. Natomiast Zuzanna Klasa ma 19 lat i jest na pierwszym roku na kierunku lekarskim na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Dziewczyna Także uczęszczała do tego samego liceum, co Jan.

To inicjatywa, która polega na tym, aby młodzież decydowała o środkach finansowych, w jaki sposób mają być przekazywane na młodzież. Większość funduszy jest przekazywana na cele niezwiązane z młodzieżą. Warto im pokazać, jak działają budżety. Młodzież dla młodzieży i dzięki młodzieży, czyli grupa uczniów tworzy projekt, on jest zgłaszany do organu prowadzącego i przez organ rozpatrywany – tłumaczy Jan Górecki.

Jak to się stało, że nastolatek został parlamentarzystą? Był to czysty przypadek.

W maju przeglądałem mojego Facebooka i nagle wyskoczyło mi powiadomienie, że jest takie coś jak parlament. Odpowiedziałem na parę pytań i pod koniec maja otrzymałem informację, że się dostałem – relacjonuje Jan Górecki.

Pierwsze posiedzenie odbyło się zdalnie w czerwcu, a zebrani rozmawiali o edukacji. Drugie spotkanie miało miejsce w sobotę (20 listopada) w Senacie. Tym razem poruszano temat samorządności terytorialnej.

To dla mnie ogromny zaszczyt w wieku 16 lat być częścią takiej inicjatywy i mówić w senacie. Nigdy bym się nie spodziewał, że mnie takie coś spotka. Było sporo emocji, bo to jednak senat - tam się decyduje o losach naszego państwa – mówi Jan. - W przyszłości jak będę mieć zawód i będę miał ochotę, to wgłębię się w politykę. Póki co to jest fajna forma doświadczenia.

Fot. Janek Górecki Facebook Fot. Janek Górecki Facebook Fot. Janek Górecki Facebook Fot. Janek Górecki Facebook Fot. Janek Górecki Facebook Fot. Janek Górecki Facebook Fot. Janek Górecki Facebook Fot. Janek Górecki Facebook Fot. Janek Górecki Facebook

Janek i Zuzanna nie spoczęli na laurach i działają społecznie, m.in. prowadzą warsztaty o działalności parlamentu w szkołach.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24