11.11.2021 16:30 13 WH/TTM

Koncert, piknik, marsz nordic walking - tak niepodległość świętowano na Nordzie

Fot. TTM

W czwartek (11 listopada) obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji na Nordzie zorganizowano wiele imprez kulturalnych czy sportowych, m.in. kolorowy korowód w Bolszewie, marsz nordic walking w Wejherowie czy koncert "Piaf po polsku" w Pucku. Oto podsumowanie wydarzeń.

W Wejherowie obchody rozpoczęły się o godzinie 10:00 marszem nordic walking. Następnie w kościele pw. Świętej Trójcy odbyła się msza święta za ojczyznę. Tuż po tym parada niepodległościowa przeszła do Parku Miejskiego, gdzie miał miejsce piknik. Nie mogło zabraknąć tradycyjnej wojskowej grochówki z kuchni polowej.

Natomiast w Pucku o godzinie 10:00 rozpoczęła się msza święta w Farze. Godzinę później w Parku Kaszubskim przy pomniku Antoniego Abrahama złożono kwiaty i wygłoszono przemówienia. W samo południe w ratuszu wspólnie odśpiewano hymn państwowy. Mieszkańcy mieli okazję wysłuchać koncertu "Piaf po polsku", który przygotowali Paweł Nowak (akordeon) i Dorota Lulka (śpiew).

Chcieliśmy pokazać, że można inaczej świętować - wsłuchując się w muzykę refleksyjną, pięknie przygotowaną i zagraną przez prawdziwych mistrzów. Ludzie są zadowoleni, więc myślę, że oczekiwania spełniliśmy. Tak świętujemy, każdy jak lubi - zwraca uwagę Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka.

Ponadto na rynku pojawił się szczepibus, gdzie chętni mogli przyjąć szczepionkę Johnson & Johnson lub Pfizera. Odbyły się także Zawody Strzeleckie o Puchar Burmistrza Pucka.

W Kosakowie tradycyjnie złożono kwiaty przed urzędem i pomnikiem Józefa Klebby - polskiego działacza społecznego oraz kulturalnego, kaszubskiego poety i pisarza. W uroczystości udział wzięli radni, wojskowa asysta honorowa i organizacje.

W ten sposób chcemy uhonorować 103. rocznicę odzyskania niepodległości. Po 123 latach Polska wróciła na mapę Europy i świata. Przez te lata Polacy pamiętali o swojej historii i tożsamości. To powinno być święto radosne i tak je traktujemy - tłumaczy Marcin Majek, wójt gminy Kosakowo.

Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM

Cala fotogaleria tutaj.

W Bolszewie mieszkańcy i przedstawiciele gminy Wejherowo wzięli udział we mszy świętej w kościele Wniebowzięcia NMP. Potem korowód przeszedł do Art Parku. Odbył się koncert pieśni patriotycznych przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Gminy Wejherowo i chóru.

Jest wesoło i kolorowo. Mamy motocykle, samochody zabytkowe, straże pożarne, które cieszą się wśród dzieci dużym zainteresowaniem. Mamy także sprzęt wojskowy, który także można zwiedzać. Cieszy to, że jest dużo młodzieży, chociaż to dzień wolny i aura niesprzyjająca. To jest dzień, który jednoczy gminę i pokazuje, że można wspólnie się dobrze bawić - mówi Przemysław Kiedrowski, wójt gminy Wejherowo.

W Luzinie o godzinie 10:00 odbyła się msza święta w kościele Świętego Wawrzyńca, a o godzinie 11:00 - koncert Orkiestry Dętej GOK Luzino i Chóru Harmonia. Następnie zgromadzeni przemaszerowali pod pomnik Powstańców i Wojaków. W samo południe zakopano Kapsułę Czasu, gdzie znalazły się pamiątki związane z gminą. Kapsuła ma zostać wykopana za sto lat, w 2121 roku. Na godzinę 18:00 zaplanowano spektakl "Ścinanie Kani" w Szkole Podstawowej nr 1.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...