24.10.2021 09:05 5 EWA/TTM

Szpitale przepełnione, powodem nie jest covid

fot. TTM

Coraz więcej małych dzieci trafia do szpitala przyczyną jednak nie jest zakażenie koronawirusem, ale zapalenie górnych dróg oddechowych. W ostatnim czasie w pomorskich szpitalach jest o 20 proc. więcej dzieci niż w ubiegłym roku.

Najprawdopodobniej wskutek poluzowania restrykcji i powrotu dzieci do szkół i przedszkoli pojawił się znany już wszystkim wirus RSV, który odpowiada, za infekcje górnych dróg oddechowych.

Na zakażenie wirusem RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) najczęściej chorują maluchy od 2-3 roku życia, a przebieg choroby ma różne nasilenia. Infekcje mogą mieć też starsze dzieci, jednak szczególnie groźny potrafi być dla tych najmłodszych.

Rzeczywiście w województwie pomorskim odnotowujemy duża ilość zachorowań wirusowych u dzieci. W tej chwili z września mamy taką informację, o 20 procentowym zwiększeniu się zachorowań grypopodobnych w porównaniu z rokiem poprzednim - mówił dla Twojej Telewizji Morskiej Jerzy Karpiński, pomorski lekarz wojewódzki.

Przykładowo w wejherowskim szpitalu wszystkie łóżka na dziecięcym oddziale są zajęte. Wirusowi RSV jak i innym wirusom możemy zapobiegać.

Odpowiednie warunki powietrza, na pewno wychodzenie na spacery, prawidłowe odżywianie, na pewno witamina D3, która z jednej strony wspomaga budowę układu kostnego, ale udowodnione jest też że wspomaga układ odpornościowy - przestrzega Adam Herman, ordynator Oddziału Pediatrii wejherowskiego szpitala.

Wirus przenosi się drogą kropelkową i poprzez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24