21.10.2021 11:45 10 NW
Za kilka tygodni rozpocząć mają się szczepienia trzecią dawką przeciw Covid-19 dla wszystkich dorosłych. Jest jednak małe „ale” – dodatkowy zastrzyk otrzymają osoby, które drugą dawkę przyjęły co najmniej pół roku temu. Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, ustalenia te zapadły po spotkaniu z ministrem zdrowia i Radą Medyczną.
„Przez ostatnie dwa dni mamy do czynienia ze swoistą eksplozją pandemii” – powiedział podczas ostatniej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. To, że sytuacja robi się coraz bardziej poważna pokazują dane dotyczące dobowego wzrostu nowych przypadków zakażenia koronawirusem.
W czwartek (21 października) liczba nowych i potwierdzonych przypadków wyniosła 5592. Najwięcej zakażeń jest w województwie lubelskim (1221) i mazowieckim (1048). Jeśli chodzi o województwo pomorskie to tu nowych zakażeń potwierdzono 279.
W województwie pomorskim szpitalem dedykowanym do przyjmowania chorych na covid-19 jest Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku, w którym obecnie przebywa 110 pacjentów, w tym 5 pod respiratorami.
– Należy zwrócić uwagę, że w gdańskim szpitalu znajduje się siedmioro dzieci zarażonych wirusem Sars-CoV-2. Najmłodsze z nich ma zaledwie miesiąc, a najstarsze piętnaście lat. Średnia wieku dorosłych wynosi 70 lat. Najstarszy pacjent ma 94 lata. Warto podkreślić, że 70 proc. pacjentów nie zaszczepiło się przeciwko Covid-19 - mówi Jerzy Karpiński, lekarz wojewódzki i dyrektor Departamentu Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.
Lekarze przewidują, że maksymalny szczyt zachorowań w regionie nastąpi na przełomie listopada i grudnia.
W środę, 20 października odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z ministrem Adamem Niedzielskim i Radą Medyczną, podczas której dyskutowano na temat bieżącej sytuacji w kraju. Głównym tematem była trzecia dawka szczepionki przeciw Covid-19.
– Za nami kolejne spotkanie z ekspertami Rady Medycznej(...) Wspólnie z szefem Ministerstwo Zdrowia Adamem Niedzielskim postanowiliśmy, że szczepienia będą mogły się rozpocząć w ciągu kilku tygodni. Kolejne dawki będą mogły przyjąć osoby powyżej 18 roku życia, u których od zakończenia podstawowego schematu szczepień upłynęło co najmniej 6 miesięcy - napisał premier Morawiecki na swoim Facebooku.
Podczas spotkania z Radą Medyczną dyskutowano także nad nowymi pomysłami zabezpieczania oddziałów szpitalnych przed transmisją.
Od 24 września trzecią dawkę przyjąć mogą także osoby powyżej 50. roku życia, o ile w pełni zaszczepili się co najmniej sześć miesięcy temu.
Informacje m.in. o tym, jak zapisać się na szczepienie znajdują się na stronie www.gov.pl/szczepimysie.
Minister zdrowia Adam Niedzielski informuje o wzroście zakażeń o 85% i ponad 100%:
Minister @a_niedzielski w #Legnica: Przez ostatnie dwa dni mamy do czynienia ze swoistą eksplozją pandemii. Wzrosty mamy z tygodnia na tydzień 85- i ponad 100- proc. czyli to podwojenie wyniku. Jeśli sytuacja się utrzyma, to zaburzy wszystkie prognozy, które przedstawialiśmy.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) October 20, 2021
Według analityka Piotra Tarnowskiego, na chwilę obecną 24 powiaty spełniają założenia strefy czerwonej, a 25 powiatów strefy żółtej. Oznacza to, że w tych miejscach liczba zachorowań na 10 tys. mieszkańców jest wyjątkowo wysoka.
Podział powiatów na strefy według sierpniowych założeń Ministerstwa Zdrowia
Pytanie do @WaldekKraska i @MZ_GOV_PL , jakie będą kryteria dla powiatów? Te same co ogłoszone w sierpniu ?
— Piotr Tarnowski (@PiotrekT) October 19, 2021
Bo zgodnie z nimi to obecnie:
2⃣4⃣ powiaty spełniają założenia strefy czerwonej ????
2⃣5⃣ powiaty spełniają założenia strefy żółtej ????
szczegóły ???? https://t.co/kRsHFuOQok https://t.co/4gg5h4JhIk pic.twitter.com/se8t1B7TkP
Póki co jednak nie zapadły żadne decyzje, które wiązałyby się z wprowadzeniem obostrzeń w poszczególnych powiatach. Choć szef MZ Adam Niedzielski pod koniec sierpnia zapowiadał, że w przypadku znacznego pogorszenia sytuacji kraj podzielony zostanie na strefy na poziomie powiatów.