08.10.2021 11:08 31 WH/gdynia.pl

Straż miejska zbada drewno za pomocą wilgotnomierzy

Źródło: UM w Gdyni

Straż miejska w Gdyni sprawdza wilgotność drewna opałowego. Posłużą do tego specjalne wilgotnomierze, strażnicy będą sprawdzać piece oraz składziki.

Dla efektywnego palenia i ogrzewania domu istotne jest stosowanie właściwego opału. Błędem jest wykorzystywanie w tym celu drewna o zbyt dużej wilgotności. Takie drewno kominkowe pali się nieekonomicznie i może mieć dwukrotnie mniejszą kaloryczność od suchego. Prócz tego, wilgotne drewno mocno się dymi i przyczynia się do powstawania większej ilości sadzy, która z kolei zanieczyszcza wkład oraz przewód kominowy – informuje portal gdynia.pl.

Gdyńscy strażnicy miejscy już odwiedzają domy i sprawdzają drewno za pomocą wilgotnomierzy.

Nieprawidłowe użytkowanie drewna może prowadzić do wydzielania się tlenku węgla, a to zagraża życiu i zdrowiu ludzi. Powodem wydzielania się tlenku węgla może być nie tylko zły sposób palenia, ale też niedrożna instalacja, czy komin. Dlatego ważne jest, żeby robić jej przeglądy. W zależności od materiału, którym palimy, należy je wykonywać raz na kwartał, a minimum dwa razy do roku.

Źródło: UM w Gdyni

Straż Miejska przypomina, że stanowczo zabronione jest palenie odpadami. Grozi za to kara nawet do 5 tys. złotych.

Drewno opałowe bezwzględnie musi być sezonowane tzn. przechowywane tak, aby jego wilgotność spadła poniżej 20%. Czas, jaki jest na to potrzebny wynosi około 2 lat – zwraca uwagę Leonard Wawrzyniak, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Gdyni.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24