01.10.2021 17:00 2 NW/Stowarzyszenie Kaszuby Północne

Rowerem po Wysoczyźnie Żarnowieckiej

Źródło: Stowarzyszenie Kaszuby Północne

Mimo tego, że temperatury nas już nie rozpieszczają, to jesień wydaje się dobrym czasem na rowerowe wycieczki. To w końcu ostatnie chwile nim pojawi się prawdziwy mróz i wyczekiwany przez niektórych śnieg.

Mamy dla was propozycję na spędzenie aktywnie czasu na świeżym powietrzu. Trasę potraktować można jako wyzwanie sportowe i próbę pokonania jej w określonym tempie lub rekreacyjnie, uwzględniając ciekawe, przyrodnicze i historyczne miejsca.

Wioska smerfów

Kompleks kościelno-klasztorny w Żarnowcu to swego rodzaju perełka architektoniczna północnych Kaszub na Pomorskim Szlaku Cysterskim.

Trasa:

Z ulicy Klasztornej ruszamy na ul. Na Stoku w kierunku Odargowa. Dalej jedziemy wzdłuż ul. Polnej, skręcamy w lewo w Kartoszyńską mijając tzw. wioskę smerfów, czyli zabudowania z niebieskimi dachami, która pamięta jeszcze historię przesiedlenia w 1985 roku w wyniku budowy elektrowni jądrowej przy Jeziorze Żarnowieckim.

Przekraczamy ul. Morską i jedziemy do lasu. Jakieś 600 metrów przed bazą hufca ZHP Chrzanów skręcamy w prawo w drogę leśną i po prawej stronie zobaczymy ścieżkę przyrodniczą, na której eksponuje się wiciokrzew pomorski.

Niedaleko urokliwych lasów stoi największy na Pomorzu głaz narzutowy, liczący w obwodzie 20 m. Zwany jest Diabelskim Kamieniem. Gdy do niego dotrzemy, to stamtąd już ruszamy wśród lasów i pól w kierunku morza, oddalonego o ok. 4 km.

Podczas wycieczki będziemy mieli okazję zobaczyć kapliczkę z figurą Maryi, która powstała na pamiątkę 90. rocznicy trzeciego objawienia się Matki Bożej z Fatimy pastuszkom. Obiekt znajduje się na terenie rezerwatu przyrody Widowo.

Następnie kierujemy się na zachód do Dębek międzynarodową i oznakowaną R10. Po ponad 3 km skręcamy w Dębkach na ul. Plażową (wejście nr 19) i zaglądamy do rybaczówki w Dębkach, aby z wysokości 22 m podziwiać morze i piękny krajobraz.

Następnie powracamy na R10 i ul. Spacerową jedziemy do końca, aż trafimy na granicę rzeczną, o której przypomina słupek graniczny przy moście rzeki Piaśnicy – jeden z punktów na Szlaku Historii Militarnej Kaszub Północnych.

Białogóra

Leśnym duktem jedziemy 6 km do Białogóry, po drodze mijamy kolejny rezerwat – Białogóra, chroniący las bagienny i bór bażynowy z woskownicą europejską.

Potem po lewej stronie możemy się zatrzymać w stadninie koni albo pojechać do rezerwatu Babnica, bądź uraczyć się morskimi widokami.

Z Białogóry kierujemy się do Wierzchucina – drogą leśną oznakowaną ok 3. Po miejscowości poruszamy się DW 213, przy wyjeździe po prawej na skarpie zobaczymy budynek dawnego niemieckiego urzędu centralnego. Jakieś 1,5 km dalej po lewej stronie jest wejście do rezerwatu przyrody „Długosz Królewski” z ogromną populacją tej paproci i widłaka jałowcowatego. Jezioro Żarnowieckie

Kontynuujemy podróż, aż ujrzymy po prawej stronie akwen o powierzchni 1431 ha ze znakomitymi warunkami do uprawiania żeglarstwa. Jedziemy dalej DW 213 lub wzdłuż rzeki Piaśnicy i potem przez most, aby zatrzymać się przy rezerwacie Piaśnickie Łąki. Stąd już prosta droga do Żarnowca, który wyznacza z daleka widoczny kościół.

Wysoczyzna Żarnowiecka jest miejscem świetnie przygotowanym dla cyklistów, niezwykle atrakcyjna przyrodniczo ze skomplikowaną historią. Możliwości i pretekstów do postoju też co niemiara - zachęca Stowarzyszenie Kaszuby Północne.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...