16.09.2021 08:09 40 PM/pomorskie.eu COVID-19
W szpitalu zakaźnym w Gdańsku aż 80 proc. chorych na COVID to osoby niezaszczepione. W Polsce zbliżamy się do prawie 800 zakażeń dziennie.
Według danych Ministerstwa Zdrowia z 15 września 2021 roku zakażenie koronawirusem potwierdzono u 767 osób, w tym 35 na Pomorzu. Wykonano 36 803 305 szczepień, w pełni zaszczepianych jest 19 561 992 osób.
Na Pomorzu od kilku tygodni obserwujemy wyraźny wzrost potwierdzonych testami przypadków zarażenia wirusem SARS CoV-2. Dominuje indyjski wariant delta. Obecnie w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku przebywa 40 pacjentów, w tym trzy osoby są podłączone do respiratora.
— Już teraz widzimy, że w szpitalach przybywa chorych zakażonych koronawirusem – podkreśla marszałek Mieczysław Struk.
Wśród hospitalizowanych chorych na COVID-19 osoby niezaszczepione stanowią 80. proc. Najstarszy pacjent ma 90 lat, a najmłodszy zaledwie 3 miesiące, średnia wieku chorych przebywających w szpitalu zakaźnym wynosi 66 lat. To nie tylko wzrost w porównaniu z wakacjami, gdzie przebywało kilkunastu pacjentów, a tylko jedna osoba wymagała podłączenia do respiratora, ale też w porównaniu z ubiegłą środą.
W szpitalu zakaźnym 8 września hospitalizowane były 34 osoby, czyli o 18 proc. mniej niż obecnie. Jeszcze w ubiegłym tygodniu dla pacjentów przygotowanych było 8 respiratorów, a dziś już 11 takich urządzeń jest gotowych na terapię najciężej chorych pacjentów.
W województwie pomorskim zaszczepionych pierwszą dawką jest 2 418 708. Natomiast w pełni zaszczepianych 1 136 690 osób.
— Niestety to wciąż zbyt mała liczba, która mogłaby zahamować epidemię. Wśród niezaszczepionych są osoby, które ze względów medycznych, nie mogą przyjąć preparatu, mimo że by chciały oraz dzieci poniżej 12 . r. ż. Z myślą o nich, aby stworzyć tzw. bańkę ochronną, warto się zaszczepić – czytamy na pomorskie.eu.
Co ważne, wśród osób przebywających w szpitalu zakaźnym w Gdańsku z powodu COVID-19 i powikłań większość pacjentów stanowią osoby niezaszczepione. To aż proc. 80 proc. z nich.
Przypomnijmy, że szczepienia dostępne są “od ręki”. Z zastrzyku można skorzystać m.in. w: szpitalach, przychodniach, niektórych aptekach. W punktach szczepień są cztery preparaty do wyboru. Chodzi o dwudawkowe firm: Pfizer, Moderna, AstraZeneca oraz jednodawkowy Johnson& Johnson.