Mała, niepozorna i często pomijana, a przecież jest tak niezwykle ważna. Zazwyczaj ostatnia kończy zdanie oraz jest symbolem kreatywności, odwagi czy zabawy. Mowa o kropce, której święto przypada na środę (15 września). Niecodzienny dzień obchodzony jest Powiatowym Zespole Kształcenia Specjalnego w Wejherowie.
Międzynarodowy dzień kropki został ustanowiony w 2008 roku, a bodźcem do tego było opowiadanie z książki „The Dot”.
— Mała bohaterka Vashti, która od małej kropki odkryła swoje możliwości przy współudziale swojego nauczyciela. To święto kreatywności, odwagi i zabawy – tłumaczy Małgorzata Woźniak, dyrektor Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego w Wejherowie.
W placówce przez cały tydzień odbywają się zajęcia oraz zabawy, podczas których króluje kropka. W środę (15 września) ekipa Twojej Telewizji Morskiej odwiedziła uczniów i sprawdziła, jak świętują ten dzień.
— Od wielu lat ten dzień jest uroczyście obchodzony w placówce. Myślę, że nie ma lepszego miejsca niż placówka specjalna, aby świętować dzień kropki. Mamy określone zadania, gdzie dzieci z niepełnosprawnościami muszą wykazywać się odwagą oraz odkrywać swoje możliwości i być szalenie kreatywne. Ta malutka, niepozorna kropka może zdziałać naprawdę wiele – dodaje dyrektor.
Nauczyciele placówki mają elementy z kropkami na swoich ubraniach. Nie brakuje konkursów plastycznych. Często są to takie zajęcia, jak łączenie kropek czy tworzenie portretów.
Kropka odgrywa kluczowe role w wielu dziedzinach. Pojawia się m.in. w piśmie, matematyce czy informatyce. Często spotkać można ją w sztuce.