14.09.2021 10:47 0 mat.pras. Artykuł sponsorowany

Gdańsk – ceny mieszkań z podziałem na dzielnice

mat.pras.

Gdańsk – razem z Gdynią i Sopotem – tworzy Trójmiasto i jest przy okazji jedną z najpopularniejszych miejscowości nadmorskich wśród turystów. Ceny mieszkań w tym mieście jednak mocno rosną – zwłaszcza w niektórych dzielnicach.

Ceny nieruchomości w Gdańsku: duży wzrost w ostatnich miesiącach

W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się średnim cenom nieruchomości w Gdańsku na obu rynkach – pierwotnym i wtórnym.

Średnia cena ofertowa za mkw. mieszkania na rynku pierwotnym w Gdańsku wyniosła w II kwartale 2021 r. (według danych NBP) 9714 zł. Co ciekawe, średnia cena transakcyjna za mkw. nieruchomości od dewelopera była jeszcze wyższa (podczas gdy tendencja jest raczej odwrotna) i wynosiła 10 257 zł.

Podobna sytuacja jest na rynku wtórnym. Średnia cena ofertowa za mkw. nieruchomości „z drugiej ręki” wyniosła w Gdańsku 10 819 zł. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że cena transakcyjna była już znacznie niższa – i wyniosła 9071 zł.

Najdroższe dzielnice Gdańska

Podział administracyjny w Gdańsku jest dość specyficzny – zwłaszcza uwzględniając fakt, że miasto zajmuje dopiero szóste miejsce w Polsce pod względem ludności, a siódme – pod względem powierzchni. Oficjalnie Gdańsk jest bowiem podzielony aż na 35 dzielnic.

Z Barometru Cen wynika, że do najdroższych dzielnic Gdańska bez wątpienia należały Brzeźno, Stare Miasto i Śródmieście. Średnia cena ofertowa za mkw. nieruchomości w pierwszej z wymienionych dzielnic wyniosła w czerwcu 2021 r. aż 16 273 zł, w Starym Mieście - 14 595 zł, podczas gdy w Śródmieściu – 13 535 zł.

Duże zróżnicowanie cen w poszczególnych dzielnicach Gdańska

Warto jednocześnie zauważyć, że w Gdańsku zróżnicowanie cen – w zależności od dzielnicy – jest bardzo duże. Już dysproporcje pomiędzy trzema najdroższymi dzielnicami Gdańska sugerują duże nierówności. Wynika to z kilku kwestii. Po pierwsze – podane ceny to średnie ceny za mkw. nieruchomości bez podziału na rynek pierwotny i wtórny. Warto tymczasem pamiętać, że ceny niektórych apartamentowców mogą być nawet kilkukrotnie wyższe niż średnia dla całego miasta. Dodatkowo Brzeźno, Stare Miasto czy Śródmieście to dzielnice niezwykle atrakcyjne ze względu na swoje położenie – także pod kątem turystycznym.

Jakie są jednak ceny mieszkań w Gdańsku w innych dzielnicach? Stosunkowo dużo trzeba było zapłacić za mkw. nieruchomości w czerwcu 2021 r. w takich dzielnicach jak Jelitkowo (12 644 zł), Przymorze (12 497 zł), Oliwa (11 178 zł) czy Żabianka (11 095 zł). Nieco niższe ceny odnotowano z kolei w takich dzielnicach jak Wrzeszcz (10 843 zł), Zaspa (10 642 zł) czy Suchanino (10 021 zł). Z kolei ceny za mkw. nieruchomości niższe niż średnia dla całego miasta odnotowano m.in. w dzielnicy Stogi (9076 zł), Nowy Port (8146 zł) czy w Oruni (8508 zł).

Należy też dodać, że średnia cena za mkw. w danej dzielnicy może się zmieniać także pod wpływem realizacji inwestycji deweloperskich, które w wielu przypadkach będą nieco zawyżać średnią. Wybór dzielnicy dobrze też uzależnić nie tylko od czynnika finansowego, ale również – w miarę możliwości – od dostępności komunikacji miejskiej, placówek edukacyjnych czy odległości najbliższych terenów zielonych.


Czytaj również:

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24