27.08.2021 13:00 0 NW
Mimo pandemii rok 2020 obfitował w najróżniejsze wydarzenia kulturalne. Te podsumowane zostały w siódmej odsłonie Wejherowskiego Rocznika Kulturalnego, wspólnego dzieła Filharmonii Kaszubskiej, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia i Miejskiej Biblioteki Publicznej.
W 2014 roku cztery powyższe instytucje podpisały porozumienie o współpracy, a jednym z efektów jest współwydawanie Wejherowskiego Rocznika Kulturalnego. Jest to zbiór wydarzeń, które wydarzyły się w roku minionym na terenie Wejherowa.
– Rocznik cechuje się tym, że jest miejscem dokumentowania zdarzeń, ma pokazywać czym dane instytucje się zajmują i jest punkt wyjścia do szukania dalej. Ma sygnalizować podstawowe obszary działania poszczególnych instytucji, ale znajdziemy w nim także wiele wspólnych mianowników - mówi Jolanta Różyńska, dyrektor Wejherowskiego Centrum Kultury.
Jednym z nich jest to, że mimo pandemii wszystkie instytucje nie poddały się i dla swoich odbiorców organizowały szereg wydarzeń, atrakcji. Tegoroczna, siódma odsłona rocznika rozpoczyna się wywiadami z dyrektorami czterech wyżej wspomnianych instytucji, w których mowa jest o tym, jak radzili sobie w pandemicznej rzeczywistości.
– Mimo, że rok 2020 upłynął pod hasłem zamknięcia m.in kultury, to nasze wydanie pokazuje, że cały czas intensywnie pracowaliśmy. Za każdym razem jest to dla nas powód do radości i dumy, bo mimo że pandemia krzyżowała nam plany, to każda z instytucji udowodniła, że bardzo intensywnie pracowaliśmy i wszyscy możemy być dumni jak sobie z tym koszmarem pandemicznym poradziliśmy - komentuje Adam Szulc, kierownik działu promocji i marketingu w wejherowskiej filharmoni.
W roczniku znajdziemy informacje, jakie wydarzenia kulturalne udało się zrealizować w ubiegłym roku. Nie brakuje także artykułów pisanych przez zaproszonych gości czy wywiadów z gośćmi. Jak mówi, omawiane są najciekawsze zdarzenia, które wzbudziły najwięcej emocji, wrażeń.
Na okładce Wejherowskiego Rocznika Kultury znajduje się Książnica prof. Gerarda Labudy, a wynika to z chęci uhonorowania powstania tego miejsca, które jak jednogłośnie uważają dyrektorzy wejherowskich placówek, jest ważnym obiektem na mapie Wejherowa.
Rocznik zakupić można w każdej z wspominanych powyżej instytucji.