28.08.2021 10:30 19 NW/Stowarzyszenie Turystyczne "Kaszuby Północne"

Około 124 km w siedem godzin - rowerem wzdłuż wybrzeża

Źródło:Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby Północne

Z Krokowej do Helu rowerem? Czemu nie – to kolejna ciekawa propozycja na spędzenie aktywnie czasu. Na liczniku odnotujemy, jadąc w tą i z powrotem około 125 km, które osoby z dobrą kondycją pokonają w około siedem godzin.

Jeśli mamy więcej czasu, to warto trasę rowerową z Krokowej do Helu pokonać zatrzymując się po drodze przy kilku interesujących miejscach. Można jednak potraktować ją także typowo sportowo, bez „zwiedzania”.

Wycieczka rozpoczyna się na ścieżce prowadzącej po dawnej linii kolejowej z Krokowej do Gnieżdżewa/Swarzewa o dystansie 17,35 km. Tutaj, oprócz podziwiania malowniczych widoków, można zwiedzić ciekawe obiekty i zabytki.

Podjechać można do krokowskiego zamku z XV wieku otoczonego fosą na terenie parku z licznymi pomnikami przyrody. Można także wsłuchać się w ponad siedmiuset letnią historię rodu von Krockow. Nieopodal znajduje się również parafialny kościół katolicki x XIX wieku.

Drugim przystankiem na naszej trasie może być Kłanino, które od Krokowej oddalone jest o 6 km. Wieś słynie z pałacu szlacheckiego z XVIII wieku z odrestaurowanym wnętrzem sieni gdańskiej.

Szlak cysterski

W Radoszewie – 2,5 km od Kłanina, jak zjedziemy kawałek z trasy to widać zabytkową kuźnię dworską, a 1,5 km dalej w sercu Starzyńskiego Dworu można obejrzeć miejsce, gdzie stał pałac, który spalił się w okresie wojny i charakterystyczny pomnik umęczonego jeńca radzieckiego.

Maryja

W Swarzewie, kilometr od końca wyznaczonej trasy rowerowej, warto zwiedzić Sanktuarium Maryjne Królowej Polskiego Morza z XIX wieku. Jest to to częste miejsce pielgrzymek.

Słonolubne

Jak czytamy na stronie kaszubypolnocne.pl, następnym krokiem jest przejazd do Władysławowa (5 km), gdzie blisko ścieżki można zobaczyć rezerwat przyrody Słone Łąki – miejsce ochrony słonorośli na Zatoce Puckiej. Przyrodę obserwować można z pomostu koło skweru rekreacyjnego przy ul. Bohaterów Kaszubskich. Stamtąd należy ruszyć w kierunku mierzei helskiej.

Po molo

Trasę stanowi wybrukowana ścieżka dla rowerów na Półwyspie Helskim, zwanym najpiękniejszym molo świata i to na niej podziwiać można wody Zatoki Puckiej i nadmorskie kurorty, takie jak Chałupy, Kuźnicę, Jastarnię i Juratę. Odcinek ten liczy 34,5 km.

W Jastarni zobaczyć można kościół rybacki z lat 30. XX wieku, gdzie ambona ma kształt łodzi, żyrandol przypomina kotwicę, a na ławach są rzeźbione ryby. Dalej pedałujemy przez Juratę, skąd widać tzw. domek na wodzie, czyli dawne stanowisko obserwacyjne poligonu torpedowego.

Końcówka wycieczki

Z Juraty docieramy już do Helu. Miejsce to słynie z portu rybackiego, żeglugi, fokarium, kopca Kaszubów, Muzeum Obrony Wybrzeża i Muzeum Rybołówstwa. Hel z każdej strony otoczony jest wodą, a zanim dojedzie się do centrum można zajrzeć do rezerwatu przyrody Helskie Wydmy, gdzie specjalnie przygotowane tablice informacyjne wskazują cenne gatunki flory.

Źródło:Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby Północne Źródło:Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby Północne Źródło:Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby Północne Źródło:Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby Północne Źródło:Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby Północne Źródło:Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby Północne Źródło:Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby Północne Źródło:Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby Północne Źródło:Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby Północne Źródło:Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby Północne Źródło:Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby Północne

Trasa przebiega następująco:

Krokowa (zamek, park, kościół parafialny) – Kłanino (pałac) – Radoszewo (zabytkowa kuźnia) – Starzyński Dwór (obiekty pocysterskie, pomnik jeńca) – Swarzewo (sanktuarium maryjne) – Władysławowo (rezerwat przyrody „Słone Łąki”, kąpielisko, muzeum Hallerówka, Aleja Gwiazd Sportu, port rybacki, wieża Domu Rybaka, Muzeum Motyli, Ośrodek Sportowy Cetniewo, wystawa o pracy rybaka w Centrum Mërk) – Jastarnia (kościół, port rybacki) – Jurata (molo, stanowiska obserwacyjne poligonu torpedowego) – Hel (Muzeum Rybołówstwa, fokarium, Kopiec Kaszubów, latarnia morska, Muzeum Obrony Wybrzeża) 


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24