W Lubocinie koło Wejherowa kolejny etap w poszukiwaniu gazu łupkowego, PGNiG wykona poziome otwory. Bardzo możliwe, że gaz z tych właśnie odwiertów znajdzie się na rynku w 2014 roku.
Na stanowisku w Lubocinie udało się odnaleźć gaz po tym jak wykonano odwiert o głębokości 3 000 metrów. Przygotowano projekt odwiertów poziomych, według którego wykonanych zostanie sześć otworów wiertniczych.
Lubocino znajduje się niedaleko Wejherowa. Na razie są to tylko próby, a produkcja na skalę przemysłową wystartuje być może za jakiś czas. Jeżeli wszystko odbędzie się zgodnie z planem w 2012 roku gaz będzie wykorzystywany do produkcji energii, która z kolei będzie wykorzystywana przy wydobyciu surowca.
Jeśli potwierdzą się prognozy to będziemy mogli myśleć już bardzo serio o bezpieczeństwie gazowym polegającym na naszej gazowej samodzielności. Po wielu latach uzależnienia gazowego i energetycznego od naszego wielkiego sąsiada możemy dzisiaj bez słowa przesady powiedzieć, że moje pokolenie dożyje tego momentu ze będziemy samodzielni jeżeli chodzi o gaz – stwierdził podczas konferencji prasowej, 17 września, premier Donald Tusk.
Jeżeli uda się wykonać więcej odwiertów i zabiegów szczelinowania, w przyszłości w tym miejscu może powstać kopalnia gazu łupkowego. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ma najwięcej koncesji na gaz łupkowy w całej Polsce, jednak na rynku naftowym działa jeszcze około 30 firm. Obliczono, że w naszym kraju może znajdować się 5 – 6 bilionów m3 gazu łupkowego, gdyby udało się go wydobyć w Polsce wystarczyłoby energii na 300 lat.