21.07.2021 17:00 2 NW/Stowarzyszenie Turystyczne "Kaszuby Północne"

Szlakiem nadmorskich latarni - gdzie można podziwiać panoramę Kaszub?

Fot. Helski Dron

Nad Bałtykiem znajduje się piętnaście czynnych latarni morskich. Cztery z nich znajdują się na Nordzie i są to kolejno w: Stilo, Rozewiu, Jastarni i Helu. Z latarni rozpościerają się niesamowite widoki, a przy okazji „wdrapywania” się na górę, z bliska można zobaczyć jakimi technikami były budowane.

Latarnia Stilo

Położona jest 5 km od wsi Stilo zwanej też Osetnik i 10 km na wschód od Łeby. Jak czytamy na stronie kaszubypolnocne.pl, Latarnia Stilo jest bardzo charakterystyczną budowlą o kształcie ściętego ostrosłupa, na szesnastokątnej podstawie. Została zbudowana na początku XX wieku i odznacza się bardzo nowoczesną, jak na tamte czasy, techniką budowy - wewnątrz budynku możemy zaobserwować stalowe elementy połączone śrubami.

Latarnia jest bardzo charakterystyczna, bo pomalowana jest w trzy pasy – czarny, biały i czerwony. Obok stoi domek latarników, a u szczytu budynku znajdują się dwie galerie widokowe i laterna, do której odwiedzający nie mają dostępu.

Obiekt liczy 33,4 metry wysokości i położony jest 1000 metrów od linii brzegowej. Do zwiedzania został udostępniony 1 czerwca 1992 roku.

Obecnie zwiedzać można go od poniedziałku do piątku w godz. od 10:00 do 18:45.

Źródło zdjęcia: Stowarzyszenie Turystyczne "Kaszuby Północne"

Latarnia morska Rozewie

Latarnia morska im. Stefana Żeromskiego w Rozewiu widnieje w rejestrze zabytków i jest najstarszą tego typu budowlą na polskim wybrzeżu. Znajduje się ok. 3 km od centrum Jastrzębiej Góry, przy szosie prowadzącej w kierunku Władysławowa i składa z dwóch części: pierwszej murowanej, mającej kształt szerokiego i ściętego stożka i drugiej – stojącej na niej metalowej.

Jak podaje Stowarzyszenie Turystyczne „Kaszuby Północne” blaski świetlne latarni następują co 3 sekundy i widoczne są z odległości 23,4 mil morskich. Światełko to po dziś dzień ostrzega marynarzy o kryjących się w głębinach niebezpiecznych skałach i przybrzeżnych mieliznach.

W budynku mieści się stała ekspozycja prezentująca ewolucję latarni morskich od czasów starożytnych do dziś. Znajdują się tam także m.in. modele kilku polskich latarni i ich rozmieszczenie oraz Izba Pamięci Stefana Żeromskiego.

Na skwerze przy latarni usytuowane jest popiersie Żeromskiego, gdyż podobno właśnie w rozewskiej latarni napisał „Wiatr od morza”.

Panoramę rozciągającą się z laterny podziwiać można codziennie w godz. od 9:00 do 19:00. Bilet normalny kosztuje 10 zł, a ulgowy 7 zł.

Źródło zdjęcia: Stowarzyszenie Turystyczne "Kaszuby Północne"

Latarnia morska Jastarnia

Pierwotna latarnia zniszczona została podczas działań wojennych na początku II wojny światowej. Na jej miejscu powstała w 1950 roku obecna. Budynek to metalowy walec, osadzony na betonowej podstawie i pomalowany w czerwono-białe pasy.

Niestety, nie jest to latarnia udostępniona do zwiedzania, ale będąc na Kaszubach warto zajechać do Jastarni i ją zobaczyć. Jest ona bowiem najniższą z polskich latarń – mierzy 13,3 metra wysokości.

Źródło zdjęcia: Stowarzyszenie Turystyczne "Kaszuby Północne"

Latarnia morska Hel

To obiekt, który znajduje się prawie na samym końcu Półwyspu Helskiego. Po wojnie latarnia przez wiele lat była zamknięta dla odwiedzających. Zwiedzać ją można od 1 sierpnia 1994 roku.

Można przypuszczać, że już w XIII wieku na Helu powstał port i latarnia morska. Potwierdzone źródłami istnienie latarni datuje się na 1638 rok. Po pożarze, który w 1667 roku zniszczył latarnię została ona odbudowana w formie studziennego żurawia. Na końcu ramienia zawieszony był kocioł na smołę lub kosz na węgiel. Helską blizę oglądał w 1678 roku król Jan III Sobieski. W sierpniu 1827 roku zapalono światło na murowanej wieży latarni o wysokości 41,7 m. Od 1938 roku na Helu pali się światło elektryczne. Oddziały polskie broniące Helu w 1939 roku wysadziły ją w powietrze – czytamy na stronie Stowarzyszenia Turystycznego „Kaszuby Północne”.

Obecną latarnię zbudowano w 1942 roku w postaci ośmiokątnej wieży z czerwonej, licowanej cegły. Budynek ma 41,5 metra wysokości.

Przy dobrej pogodzie z latarni widać porty i wzgórza Trójmiasta, jest to więc interesująca propozycja dla poszukiwaczy wyjątkowych widoków czy entuzjastów fotografii.

Budynek dla odwiedzających otwarty jest w sezonie letnim codziennie od godz. 9:00 do 19:00. Bilet normalny to wydatek 7 zł, a ulgowy 5 zł.

Źródło zdjęcia: Stowarzyszenie Turystyczne "Kaszuby Północne"


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24