21.09.2011 14:42 0

Zegary Śmierci na pomorskich drogach

http://www.gddkia.gov.pl

„Drogowe zegary śmierci” to forma działań komunikacyjnych skierowanych do kierowców i pasażerów podróżujących drogami krajowymi i autostradami. Akcja ma pomóc w zaprowadzeniu porządku na drodze. Być może taka forma happeningów przemówi do kierowców.

Idea przekazu opiera się na ustawianiu bezpośrednio przy wybranej drodze zestawu bilboardów, na których prezentowane są statystyki śmiertelnych wypadków drogowych z podziałem na bardzo precyzyjne statystyki (kobiety, dzieci, ofiary alkoholu, ... etc,). Bilboardy są rozstawione przez cały dzień a ich celem jest uświadomienie kierowcom rozmiaru tragedii jaka w skali roku rozgrywa się na polskich drogach. Bilboardy dodatkowo są scenograficznie uzupełniane przez wypełnione czarne worki leżące przy każdym z nich symulujące ofiary wypadków.

  • Happeningi z cyklu drogowe zegary śmierci będą w tym tygodniu instalowane na pomorskich drogach krajowych w całym województwie. Akcja jest realizowana w ramach kampanii Drogi Zaufania, program ten ma dwa komponenty. Pierwszy to komponent inżynieryjny, czyli staramy się przebudowywać drogi, instalować urządzenia dotyczące bezpieczeństwa, które wymuszają bezpieczne zachowania na drodze, wreszcie budujemy nowe drogi, po to żeby poprawić bezpieczeństwo oraz żeby zmniejszyć ilość wypadków, zmniejszyć ilość rannych i zabitych. Drugi komponent odwołuje się do świadomości kierowców, ponieważ drogi są w coraz lepszym stanie są wyposażone w różne urządzenia poprawiające bezpieczeństwo, a jednak mimo tego dochodzi do wypadków, nie z winy drogi czy pogody tylko z winy kierującego pojazdem. Dobrym przykładem jest autostrada A1 gdzie w zeszłym roku było 5 wypadków śmiertelnych – wyjaśnia Piotr Michalski, rzecznik gdańskiego oddziału Generalnej Inspekcji Dróg i Autostrad.

Happeningi to jeden z elementów prowadzonego od 2007 roku przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad strategicznego programu ochrony życia i zdrowia użytkowników dróg krajowych pod nazwą „Drogi zaufania”. Jest to zintegrowany plan działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa drogowego. Jego celem jest zmniejszenie liczby ofiar wypadków śmiertelnych na szlakach komunikacyjnych w Polsce o 75 proc. do 2013 r. Oprócz akcji promocyjnych obejmuje także działania inżynieryjne związane m.in.: ze zmianą organizacji ruchu, budową przejść dla pieszych i ścieżek rowerowych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...