13.07.2021 12:30 1 PM/UG Kosakowo
Krzemienne ostrze sprzed 11 tysięcy lat oraz pozostałości sprzed 5,5–6 tysięcy lat - zabytki z epoki kamienia odkryli archeolodzy w Rewie. Wiadomo, że w tym miejscu znajdowała się osada pierwszych rolników, którzy osiedlili się nad dzisiejszą Zatoką Pucką.
Teren budowy ulicy Jachtowej w Rewie stał się nie lada gratką dla archeologów. Znaleziono ostrze, które jest dowodem na odległe wędrówki i dalekie wpływy kulturowe – ostrze jest wykonane z importowanego krzemienia. Przy pomocy takich przedmiotów pradziejowe społeczności polowały na żyjące wówczas na tych terenach zwierzęta, m.in. renifery.
— Najstarsze publikowane znaleziska z gminy Kosakowo pochodziły sprzed 2,5 tysięcy lat. Teraz odkryliśmy ślady archeologiczne sprzed 11 i 6 tysięcy lat. Łatwo policzyć, że jest to o kilka tysięcy lat starsze znalezisko. Te wykopaliska są absolutnie rewelacyjne. Niestety nie możemy rozszerzać tych badań, ale wiadomo już od tego momentu, z jaką epoką mamy do czynienia i co tu się znajduje. Z pewnością na tym terenie będą prowadzone w przyszłości dalsze prace. Obecność tych zabytków nie zagraża żadnej prowadzonej inwestycji czy budowie domów na tym obszarze - mówi Lech Czerniak, dr hab., prof. nadzwycz. Uniwersytetu Gdańskiego.
Około 11 tys. lat temu, pod koniec epoki lodowcowej, teren związany ze współczesną Zatoką Pucką był zupełnie inaczej ukształtowany.
— Obecne morze było wtedy jeziorem, a w miejscu dzisiejszej ulicy Jachtowej znajdowała się potężna Pradolina Redy. Roślinność przypominała wówczas dzisiejszą Syberię – tundra, rzadki las i niskie drzewa oraz typowa zwierzyna m.in. renifery. Z tego czasu pochodzi znalezione w trakcie badań ostrze - informuje gmina Kosakowo.
Fot. UG Kosakowo
Kolejne znaleziska z Jachtowej przenoszą nas jakieś 5 tysięcy lat później. Odsłonięte tu pozostałości świadczą o obecności w tym czasie sporej osady położonej wokół zbiornika wodnego lub rozlewiska rzeki. W pasie drogi znaleziono ślady palenisk i innych konstrukcji. Z warstw wyschniętego cieku z kolei zebrano sporo przedmiotów pochodzących sprzed 6 tys. lat. Są to: fragmenty ceramiki, narzędzia krzemienne i kamienne. W nawarstwieniach zbiornika wodnego znaleziono też kilka całych naczyń pod którymi znajdowała się dobrze zachowana siekiera kamienna. Pozostałości te mogły być elementem spełnianych rytuałów, ofiar.
Zabytki z badań ulicy Jachtowej trafią do magazynu Instytutu Archeologii na Uniwersytecie Gdańskim. Przedmioty te zostaną opracowane i opublikowane.
Fot. UG Kosakowo