09.07.2021 15:23 0 mat.pras.

Ulga na start dla przedsiębiorców - zwolnienie z ZUS. Jak to działa?

mat.pras.

Wiele osób, standardowo pracujących na umowę o pracę, niejednokrotnie marzy o zmianie swojej sytuacji zawodowej i uniezależnienia się od pracodawcy. Oczywiście, wraz z tak dużą zmianą nachodzi szereg wątpliwości - czy będziemy w stanie optymalnie zarządzać swoim czasem i biznesem? Czy koszty prowadzenia działalności nas nie przerosną? Na pierwsze pytanie niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi, na szczęście na drugie owszem, i jest nią ulga dla przedsiębiorców. Czym dokładnie jest ulga dla przedsiębiorców?

Co to jest ulga dla przedsiębiorców?

Ulga na start to ukłon w stronę świeżo upieczonych przedsiębiorców, która została wprowadzona stosunkowo niedawno, bo w połowie 2018 roku. Zgodnie z ustawą Prawa przedsiębiorców, każda osoba, która otwiera działalność gospodarczą po raz pierwszy w swoim życiu lub wznawia swoją starą działalność po upływie co najmniej 60 miesięcy, jest zwolniony z obowiązku zapłaty ubezpieczenia społecznego przez 6 miesięcy od rozpoczęcia własnego biznesu. Istnieje jednak jeszcze jeden, dodatkowy warunek, który przedsiębiorca musi spełnić, wnioskując o ulgę na start. Mowa tutaj o tych przedsiębiorcach, którzy swoją pracę wykonują na rzecz byłego pracodawcy. W takiej sytuacji, jeśli praca wykonywana jest w modelu B2B, ulga na start nie będzie uznana.

Z jakich składek zwalnia ulga?

Jak wcześniej wspomniano, ulga na start umożliwia łatwiejsze wejście w nową rolę przedsiębiorcy poprzez znaczne zmniejszenie kosztów początkowych utrzymania firmy. O czym dokładnie mowa? O składkach na ubezpieczenie społeczne, które muszą zostać uiszczone każdego miesiąca na konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W skład ubezpieczeń społecznych wchodzi:

  • składka emerytalna,
  • składka rentowa i wypadkowa,
  • składka na fundusz pracy,
  • składka na fundusz solidarnościowy.

Jest to dla przedsiębiorcy bardzo duże ułatwienie, głównie z tego względu, że to właśnie te składki stanowią większość kosztów stałych ponoszonych przez jednoosobowe działalności gospodarcze. Ulga obowiązuje jedynie przez 6 miesięcy od daty rozpoczęcia działalności. Więcej informacji na https://urodzeniprzedsiebiorcy.pl/ulga-na-start-zwolnienie-ze-skladek-zus-przez-pierwsze-6-miesiecy.

Jak wnioskować o ulgę na start dla przedsiębiorcy?

Bardzo ważne jest, by wniosek o ulgę na start dla przedsiębiorców zgłosić maksymalnie 7 dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej. Zgłoszenia dokonuje się za pomocą formularza ZUS ZZA, a najłatwiejszym sposobem na uczynienie tego jest zaznaczenie w trakcie rejestracji firmy stosownej adnotacji. Istotne jest trzymania się odpowiedniego kodowania cyfr, które stanowią kod tytułu ubezpieczenia.

Czy istnieją inne możliwości wnioskowania o ulgę na start? Oczywiście, że tak. Tradycyjny wniosek w formie papierowej można złożyć osobiście w najbliższej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Może to uczynić przedsiębiorca bezpośrednio, ale też jego pełnomocnik, a także wniosek może zostać wysłany poprzez Pocztę Polską. Dla osób doceniających nowoczesne technologie i współczesne formy elektronicznego załatwiania formalności, przewidziana jest opcja wnioskowania o ulgę na start przez aplikację ePłatnik. Rządowa strona administracyjna umożliwia nam potwierdzenie ważnej dokumentacji dzięki opcji profilu zaufanego lub certyfikowanego podpisu cyfrowego.

Ulga na start to ogromne wsparcie dla przedsiębiorców, którzy swój ustalony budżet początkowy na rozkręcenie biznesu mogą faktycznie wykorzystać na rozwój, reklamę lub poszerzanie rynków zbytu, a nie na daniny dla Państwa.


Czytaj również: