W redzkiej Fabryce Kultury pojawiła się nowa wystawa „Jedynie takie Boże Ciało – okno na świat”. To zbiór zdjęć, które powstały podczas barwnej procesji w Łowiczu. „To nasza wizytówka. Propagujemy folklor łowicki i religię” - mówi Michał Zalewski.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Łowiczu to wyjątkowe wydarzenie, nie tylko ze względu na religijny charakter. Uczestnicy obchodów celebrują ten dzień, pamiętając przy tym o swojej kulturze.
— Mieszkańcy Łowicza zakładają specjalny strój tzw. łowicki pasiak. Ewangelia jest czytana w czterech językach m.in. po angielsku, niemiecku, francusku. Czytamy także w gwarze łowickiej. To nasza wizytówka. Propagujemy religię i nasz folklor – tłumaczy Michał Zalewski, naczelnik wydziału kultury, sportu i turystyki urzędu miejskiego w Łowiczu dla Telewizji TTM.
To spektakularne widowisko przyciąga mieszkańców i turystów do Łowicza od lat dwudziestych XX wieku. Nie brakuje kolorów oraz muzyki. Dzieci w łowickich strojach niosą przyozdobione poduszki oraz sypią kwiaty lub niosą barwne wstążki przy chorągwiach.
Procesja Bożego Ciała została wpisana w 2014 roku na niematerialną listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
— To okazja do obejrzenia Fabryki Kultury po rozbudowie. Mamy możliwość zobaczenia tej barwności, okazałości i przywiązania do religii, tradycji oraz kultury na obszarze środkowej Polski - zachęca Krzysztof Krzemiński, burmistrz Redy.
Wystawa będzie dostępna do 8 lipca, a wstęp jest wolny.