13.09.2011 20:00 0

Ekologiczny patrol policji na A1

Dziś na autostradę A1 wraca ekologiczny patrol policji, który działa w ramach akcji społecznej „Kulturalna jazda”. Celem akcji jest uświadomienie kierowcom, że kultura jazdy przejawia się nie tylko w przestrzeganiu przepisów drogowych, ale  także w dbaniu o stan techniczny pojazdów i stosowaniu inteligentnego stylu jazdy.  

W każdy wtorek, na autostradzie w Rusocinie będzie można spotkać Ekologiczny Patrol Kulturalnej Jazdy. Akcję prowadzi Wydział Ruchu Drogowego Wojewódzkiej Komendy Policji w Gdańsku. Patrol, wyposażony w sprzęt diagnostyczny, będzie zatrzymywał pojazdy do kontroli technicznej. Sprawdzany będzie m.in. poziom hałasu i spalin emitowanych do atmosfery, ciśnienie w oponach. Dla eko-kierowców przygotowane zostały nagrody – bilety do instytucji kulturalnych: filharmonii, teatru i opery.

Eco Driving to nic innego jak prowadzenie samochodu w taki sposób, aby spalał jak najmniej paliwa, a przez to koszty jego utrzymania były jak najniższe. Idea narodziła się ponad dziesięć lat temu w Finlandii i Szwajcarii. W obliczu wzrostu cen paliw oraz kosztów eksploatacji pojazdów, rosnącego zatłoczenia na drogach i degradacji środowiska naturalnego, ekologiczny aspekt kultury motoryzacyjnej zyskuje na popularności. Podstawowe zasady Eko-jazdy są antidotum na te problemy. Kupowanie aut o dobrej aerodynamice, planowanie podróży, unikanie korków, nie obciążanie bagażnika, płynne prowadzenie pojazdu ze stałą prędkością, delikatne przyspieszanie przy obrotach, przy których auto dysponuje największą mocą, hamowanie silnikiem, częste  sprawdzanie ciśnienia w oponach, oszczędne używanie klimatyzacji, to niektóre ze wspomnianych praktyk. Jeżdżąc ekonomicznie znacząco zmniejszamy zużycie paliwa i koszty eksploatacji pojazdu, jednocześnie obniżamy poziom emisji CO2 do atmosfery. Zasady Eko-jazdy, oprócz tego, że pozwalają zaoszczędzić kilka złotych, sprawiają, że kierowcy stają się bezpieczniejszymi użytkownikami dróg. 

Kampania społeczna Kulturalna Jazda została zainaugurowana w styczniu 2010 roku. Głównym założeniem akcji jest kreowanie mody na kulturalny styl jazdy, będący podstawą bezpieczeństwa na drodze. Działania objęte programem kampanii skierowane są przede wszystkim do obecnych, jak i przyszłych kierowców, a ich podstawowym celem jest zainicjowanie zmian w dotychczasowych przyzwyczajeniach oraz nagradzanie pozytywnych wzorców zachowań wśród uczestników ruchu drogowego. 


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...