08.03.2021 14:30 5 WH/TTM

Strażacy sprzątają Zatokę Pucką po ptasiej grypie

Źródło: OSP Kosakowo

Służby z powiatu puckiego monitorowały – zarówno z wody, jak i powietrza – brzegi Zatoki Puckiej i Ryf Mew. Celem było usunięcie martwych ptaków, które padły w wyniku ptasiej grypy.

Przypomnijmy, że w połowie lutego ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków wykryto u łabędzi w powiecie puckim. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule.

W piątek (5 marca) ekipa Twojej Telewizji Morskiej przyglądała się działaniom strażaków na Zatoce Puckiej. Ochotnicy z Karwi martwe ptactwo wypatrywali za pomocą drona. Do poszukiwań wykorzystano także dwie łodzie motorowo – pontonowe. Jedna należała do OSP Kosakowo, a druga to własność PSP Puck.

Zdecydowaliśmy się na te działania, biorąc pod uwagę, że lody na zatoce odpuściły. Te działania są dużo bezpieczniejsze dla ludzi. Patrolowaliśmy wody od Jastarni do Władysławowa – wyjaśnia Piotr Bolin, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Ochronnych puckiego starostwa.

Do czwartku (4 marca) zebrano z powiatu puckiego, głównie z Zatoki Puckiej, 550 nieżywych ptaków. W 90 procentach były to łabędzie.

Przed kolejnymi silnymi wiatrami spatrolujemy od wysepki na zatoce, aby sprawdzić czy są ptaki i ile ich jest. Pozbieramy je i uniemożliwimy ich ewentualne dotarcie na Półwysep Helski w zależności od siły wiatru czy przy odmiennych watrach do plaż trójmiasta – mówi Piotr Bolin.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Źródło: OSP Kosakowo Źródło: OSP Kosakowo Źródło: OSP Kosakowo Źródło: OSP Kosakowo Źródło: OSP Kosakowo Źródło: OSP Kosakowo Źródło: OSP Kosakowo Źródło: OSP Kosakowo Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

W piątek (5 marca) służby zebrały 28 łabędzi, z czego 20 sztuk było z Ryfu Mew, a pozostałe z brzegu pomiędzy Jastarnią a Władysławowem.

Ten tydzień pokazuje, że tych martwych ptaków zbieranych jest stosunkowo mniej. To oznacza, że ptasia grypa zaczyna ustępować – dodaje naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Ochronnych puckiego starostwa.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24