08.01.2021 19:05 19 NW/TTM

Rumskie Wzgórze Markowca zostanie zrewitalizowane

Źródło:rumia.eu

Nie do poznania zmieni się Wzgórze Markowca w Rumi. Ma się ono stać wyjątkowym punktem widokowym i strefą aktywnego wypoczynku dla mieszkańców miasta – i nie tylko. Wartość całej rewitalizacji to ponad 28 milionów złotych, z czego około 13 milionów pochodzi z unijnego dofinansowania.

Wzgórze Markowca w czasie II wojny światowej pełniło ważną rolę w obronie wybrzeża przez Niemców. Obecnie stanowi ono pozostałości po betonowych podstawach dział i schronach, które stanowiły zaplecze dla baterii przeciwlotniczej i dział przeciwszturmowych. Z najwyższego szczytu rozpościera się widok na cały region, w tym na pobliską Gdynię. Wkrótce Wzgórze Markowca zmieni się nie do poznania. W piątek (8 stycznia) w Urzędzie Miasta Rumi podpisano umowę z wykonawcą na rewitalizację tej części miasta.

Dzięki programowi rewitalizacji i zdobytemu dofinansowaniu unijnemu oprócz wieży widokowej powstanie na Górze Markowca teren rekreacyjny - mówi Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

Źródło:rumia.eu

W Rumi w ramach zagospodarowania Wzgórza Markowca powstaną m.in.: wieża widokowa, górka saneczkowa, mini park linowy, ścianka wspinaczkowa z wieżą widokową, placyk rekreacyjny, pomost widokowy, amfiteatr, trasa kolarstwa górskiego czy platforma widokowa. Dzięki tej inwestycji spełni się marzenie rumian, którzy już wkrótce będą mieli do dyspozycji przestrzeń doskonale nadającą się na spędzenie wolnego czasu – nie tylko latem, ale każdą porą roku.

Trzeba przyznać, że to nie jest łatwy teren. Dziś jest częściowo zarośnięty i nieużywany. Ponadto jest tu spore wzniesienie. Najpierw sprawdzimy wszystkie wytyczne i czy projekt jest prawidłowo opracowany i będzie możliwe wykonanie wszystkich założeń. Następnie wprowadzenie zostaną na miejsce saperzy, bo jak wiadomo, wzgórze ma swoją historyczną przeszłość. Dopiero potem rozpoczną się prace właściwe – jak zawsze – najpierw prace zlokalizowane w gruncie i fundamentowanie. Na tym zacznie być dopiero montowana konstrukcja pomostów, wież itd. – wyjaśnia Waldemar Kalinowski, przedstawiciel wykonawcy inwestycji.

Źródło:rumia.eu

Głównym celem rewitalizacji jest aktywizacja dzielnicy Zagórze, która boryka się ze sporym bezrobociem. Do tej pory udało się wyremontować dziesięć budynków wielorodzinnych oraz budować kładkę pieszo-rowerową nad Zagórską Strugą.

Łączny koszt rewitalizacji to około 28 milionów złotych, z czego prawie 13 milionów udało się pozyskać w ramach unijnego dofinansowania. Prace związane ze Wzgórzem Markowca to wydatek rzędu 10 milionów złotych.

Wykonawca prace rozpocząć ma w ciągu kilku najbliższych dni. Planowane zakończenie inwestycji to październik 2022 roku.

Źródło:rumia.eu Źródło:rumia.eu Źródło:rumia.eu Źródło:rumia.eu Źródło:rumia.eu Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24