Serce, które w lutym stanęło przed głównym wejściem do urzędu marszałkowskiego zostało dotychczas opróżnione 14 razy. Łącznie zgromadzono w nim ponad półtorej tony plastikowych nakrętek. Dzięki proekologicznym pojemnikom w kształcie serca udało się pomóc dzieciom z Domu im. J. Korczaka w Gdańsku i niepełnosprawnemu chłopcu.
Charakterystyczne serce, które pojawiło się przed urzędem marszałkowskim na początku 2020 roku (dokładnie 14 lutego) przyciąga uwagę, dzięki czemu z wielką chęcią wrzucane są do niej plastikowe nakrętki.
– Nasze serce pewnie nie napełniałoby się tak często po brzegi, gdyby nie zainteresowanie zbiórką nie tylko naszych pracowników i pracowników najbliższych firm i urzędów, ale przede wszystkim okolicznych mieszkańców, którzy regularnie wrzucają do kosza nakrętki. Serdecznie Wam za ten drobny gest dziękuję – komentuje powodzenie akcji Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Do końca listopada wielkie serce opróżniono 14 razy, co daje ponad 1,5 tony plastikowych nakrętek. Ta ilość to ponad 1400 złotych, które beneficjenci zbiórki przeznaczyć będą mogli m.in. na rehabilitację.
Fot. archiwum
Środki trafiły do Domu im. J. Korczaka Regionalna Placówka Opiekuńczo-Terapeutyczna w Gdańsku i do niepełnosprawnego Artura, którym urząd „opiekuje” się już od kilku lat.
– Od kilku lat pracownicy naszego urzędu zbierają nakrętki dla niepełnosprawnego od urodzenia, 10-letniego Arturka. Dzięki temu u chłopca nastąpiła znaczna poprawa w zakresie sprawności ruchowej. Dlatego zakrętki będziemy nadal zbierać i dla Arturka, z którym jesteśmy już mocno zżyci, i też dla Gdańskiej Fundacji Korczaka „Kochaj i dawaj przykład”. Wspiera ona naszą jednostkę tj. podopiecznych z niepełnosprawnościami, z Domu im. Janusza Korczaka – mówiła przy okazji rozpoczęcia akcji Agnieszka Zabłocka, pomysłodawczyni.
Przypomnijmy, że podobne serca stoją także w Pucku – między urzędem miasta a szpitalem oraz przy Skwerze im. Kamili Skolimowskiej.
O tym, na jaki cel przekazywane są środki uzyskane ze zbiórki decydują na bieżąco mieszkańcy Pucka. Mogą oni zgłaszać prywatne osoby, organizacje czy stowarzyszenia potrzebujące wsparcia. Więcej na ten temat przeczytać można w naszym artykule.
15:31
Na drogach widać już, że zbliża się długi weekend. Jeżeli nie musicie, to omijać autem centrum Wejherowa. W tym rejonie miasta często na hamulec naciskać będzie na ulicach Sobieskiego, 3 Maja, Sienkiewicza i Strzeleckiej. Ale również wolniej pojedziemy ulicami Rzeźnicką, Świętego Jana i 10 lutego w kierunku tunelu na Węźle Kwiatowa. Ulica Sobieskiego ma też zator w okolicy skarbówki.
Warto omijać też główną arterię w Redzie. Ulica Gdańska od skrzyżowania z ulicą Obwodową do ulicy Puckiej w kierunku Wejherowa jest zakorkowana. Podobnie sytuacja wygląda na ulicy Morskiej.
W Rumi stoi, a przynajmniej jedzie się wolniejszym tempem na ulicy Debogórskiej. Zator też o tej porze zaczyna pojawiać się na ulicy Hutniczej.
Źle nie wygląda sytuacja na drodze na półwysep. Jedynie przejeżdżając drogą wojewódzką 216 przez Puck i Władysławowo widać lekkie zatory.
09:32
Na czerwono natężene ruchu widać na ulicy Rzeźnickiej w Wejherowie. Korkuje się też ulica 3 Maja i Sobieskiego przy rondzie przy ulicy Sienkiewicza.
Niewielki zator jest też na gościcińskiej górce. W Redzie częściej na hamulec naciśniemy na ulicy Puckiej przy wyjeździe na byłą krajową szóstkę.
W Rumi większe natężenie ruchu widać na ulicy Dębogórskiej przy hali MOSiR.
Samochodem na półwysep kierowcy powinni dojechać bez większych trudności. Przjezdna jest też Trasa Kaszubska.
Gorzej sytuacja wygląda na odcinku ulicy Wiśniewskiego w Gdyni od Estakady Kwiatkowskiego w kierunku Wiśniewskiego 22. W związku z prowadzeniem prac utrzymaniownych sieci kanalizacji deszczowej od dzisiaj zmieniona została organizacja ruchu. Zostało wprowadzone zwężenie jezdni.
09:30
W stronę Lęborka, aż do dojazdu do ulicy Szerokiej tworzy się mały korek. Na tym odcinku w stronę Wejherowa również jest duży ruch, ale póki co nie będziemy musieli się zatrzymywać.
Nieciekawa sytuacja jest teraz w Bolszewie. Kierowcy uzbroić się muszą w cierpliwość zarówno w centrum miejscowości, jak przy zjeździe z ulicy Zamostnej na byłą krajową szóstkę.
Powoli korkować zaczyna się ulica ulica Sobieskiego i Dworcowa, Kwiatowa w Wejherowie. Wolniej pojedziemy również 3 maja i Rzeźnicką.
15:19
W Wejherowie częściej na hamulec naciśniemy na ulicy Przemysłowej. Wolniej pojedziemy też ulicą Rzeźnicką oraz Świętego Jana w kierunku tunelu na Węźle Kwiatowa.
Korkuje się również przejazd kolejowy przy ul. Sienkiewicza oraz ulica 3 Maja przy rondzie przy ulicy Sobieskiego.
Większego natężenia ruchu kierowcy powinni spodziewać się też na skrzyżowaniu ulic 12 Marca, Rybackiej i Gdańskiej.
O tej porze w cierpliwość trzeba uzbroić się też przejeżdżając przez Redę, zwłaszcza przy skrzyżowaniu z ulicą Pucką.
Zderzak w zderzak pojedziemy też ulicą Kosynierów w Rumi oraz Morską w Redzie.
Korkuje się również rumska ulica Dębogórska. Warto również omijać ulicę Hutniczą łączącą Rumię z Gdynią.
Z kolei na Półwysep Helski powinniśmy pojechać bez większych trudności.
14:15
Uwaga kierowcy. Od wtorku, szóstego czerwca, zostanie zmieniona organizacja ruchu na ulicach Necla i Gryfa Pomorskiego w Wejherowie. W związku z zakończeniem układania warstwy asfaltowej zostanie wprowadzony ruch dwukierunkowy. Nie jest to jednak koniec prac budowlanych co może wiązać się z utrudnieniami oraz zwężeniam ijezdni.