02.12.2020 13:25 0 raz/art.spons. Artykuł sponsorowany

8 powodów odmowy zatrudnienia

art. spons.

Osoba przychodzi na rozmowę kwalifikacyjną i słyszy: "przepraszamy, ale już zatrudniliśmy kogoś na to stanowisko" lub "oddzwonimy później". Za tymi uprzejmymi odmowami często kryją się zupełnie inne powody. Poszukujący pracy, który liczył na zatrudnienie, bezskutecznie kontynuuje poszukiwania pracy.

Pracodawca ma prawo decydować, jakiego pracownika potrzebuje firma, który pracownik przyniesie więcej korzyści organizacji. Jednak odmowa zatrudnienia, zgodnie z Kodeksem Pracy, powinna być uzasadniona. Przyczyny odmowy, nie zawsze są związane z cechami pracownika, ale najczęściej te powody są podobne.

Rozbieżność oczekiwań pracownika i pracodawcy

Może to być niezgodność kandydatury osoby z wymaganiami pracodawcy. Czasem pracownik ma mało doświadczenia. Najlepiej poznać wszystkie oczekiwania przed rozmową kwalifikacyjną, aby uniknąć nieporozumień podczas spotkania.

Słabe przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

Osoba poszukująca pracy, która nie jest dobrze przygotowana do rozmowy kwalifikacyjnej, często ma wątpliwości, nie jest w stanie w pełni ujawnić swoich cech i pokazać się z najlepszej strony. Co więcej, z reguły nie posiada informacji o firmie, w której zamierza pracować, dlatego wiele pytań sprawia trudności.

Dlatego zanim pójdziesz na rozmowę kwalifikacyjną, musisz jasno określić swoje mocne i słabe strony, dowiedzieć się więcej o firmie, sprawdzić opinie pracowników o pracodawcach oraz opinie o pracownikach w tej firmie, wyjaśnić, które cechy i umiejętności będą najbardziej przydatne na tym stanowisku, aby pokazać się jak najlepiej na rozmowie.

Niezgodność pracownika z wymaganiami pracy

Może to być zarówno brak kwalifikacji i umiejętności zawodowych, jak i brak niezbędnych cech osobistych kandydata. Najczęściej wymagania dotyczące pracownika są wymienione w ogłoszeniu o pracę. Przyczyną odmowy może być również zbyt wysokie kwalifikacje osoby. Jeśli wakat nie wiąże się z rozwojem kariery, pracodawca rozumie, że taki pracownik nie pozostanie w firmie przez długi czas.

Próby oszukania pracodawcy

Czasami próby przedstawienia siebie w korzystnym świetle dają efekt odwrotny. Fałszywe informacje w CV to ryzykowny sposób na znalezienie pracy. Za każdym razem, gdy kłamstwo zostanie znalezione, na rozmowie kwalifikacyjnej lub po zatrudnieniu, pracownika i tak zwolnią. Nieodwracalnie zepsuć wrażenie osoby poszukującej pracy mogą również złe rekomendacje z poprzedniego miejsca pracy. Natomiast, jeżeli opinia z zakładu pracy jest dobra, to szanse na sukces są większe - opinie o pracownikach są bardzo ważne.

Częsta zmiana miejsca pracy

Częste zmiany pracy są niepokojące dla rekruterów i pracodawców. Tacy kandydaci są niechętnie przyjmowani do pracy, ponieważ najczęściej w firmach liczą na długoterminowe stosunki pracy i nie chcą ponownie otwierać wakatu po sześciu miesiącach i szukać pracownika.

Сzynnik ludzki

Często przy zatrudnianiu i ocenie kandydata dużą rolę odgrywa czynnik ludzki. Jak pokazują badania, wielu pracodawców przy wyborze pracowników kieruje się tymi samymi kryteriami, co przy wyborze przyjaciół lub partnerów życiowych. Osobista niechęć może zatem spowodować odmowę zatrudnienia. Niestety to się zdarza nie tylko w małych firmach, ale też w największych, takich jak Alior Bank czy Provident.

Niepunktualność

Jeśli kandydat spóźni się na rozmowę kwalifikacyjną, sygnalizuje to brak zaangażowania i niezdolność do zarządzania czasem. Naprawienie pierwszego negatywnego wrażenia podczas rozmowy może być bardzo trudne.

Brak motywacji

Brak motywacji jest ważnym czynnikiem, który w dużej mierze determinuje wydajność pracownika, dlatego firmy starają się zatrudniać tych, którzy są nastawieni na rozwój i wiedzą, co chcą osiągnąć w życiu.

art. spons.


Czytaj również:

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24