22.10.2020 15:50 3 NW

Historia kina 'Żeglarz' w siedmiu krótkich filmikach

Fot. Kino Żeglarz w Jastarni, facebook

Trzy pokolenia – babcia, mama i córka prowadzą wspólnie Kino Żeglarz – ostatnie kino studyjne na Półwyspie Helskim. Jako Fundacja tworzą projekt w ramach, którego powstało siedem kilkuminutowych filmików o historii kina w Jastarni. Jeden z odcinków poświęcony będzie Bogdanowi Blindowi, wieloletniemu kierownikowi kina „Świt” w Wejherowie.

Gdy masowo zaczęły pojawiać się multipleksy, kina studyjne straciły na popularności i zaczęły upadać. Zachował się jednak „Żeglarz” wraz ze swoją niesamowitą historią. Kino Żeglarz w 1991 roku sprezentował swojej żonie Urszuli, Bogdan Blindow. Chciał on, by jego ukochana miała dla siebie kawałek Jastarni. W kinie prężnie działa teraz pokolenie trzech kobiet – Urszula, Dagmara i Patrycja Blindow.

Fot. Kino Żeglarz w Jastarni, facebook

Żeglarza co roku odwiedzają setki widzów. Sala kinowa jest w stanie pomieścić 180 osób. Dla nich co roku w sezonie letnim prezentowane są filmy ważne, ambitne, które poruszają i skłaniają do refleksji. Niegdyś Kino Żeglarz odwiedzane było przez gwiazdy polskiego kina, m.in. Holubka, Zapasiewicza i Fronczewskiego.

Wierzymy, że Żeglarz ma moc, a jego historia godna jest opowiedzenia – mimo sztormów udało mu się przetrwać. Tę historię trzeba pielęgnować – nie tylko najnowszą. Z pomocą przychodzi nam projekt „Kino Żeglarz na morzu historii” – mówią prowadzące kino panie.

Projekt „Kino Żeglarz na morzu historii” to siedem kilkuminutowych filmików, które poruszać będą różne tematy. Pierwszy z nich opowie przedwojenną historię obiektu przy ulicy Portowej 10 i o czasach, gdy zamiast kina istniał pensjonat Janina i restauracja. Kolejny film to historia PRL-u – zaprezentowanie wyjątkowości Żeglarza. Krótkie produkcje pokażą także, jak zmieniało się kino na przestrzeni lat i kto je odwiedzał.

Szczególnie istotnym będzie odcinek piąty, w którym opowiedziana zostanie historia Bogdana Blindow, legendarnego kiniarza, który szczególnie mocno zapisał się w historii kina w Wejherowie. Był kierownikiem, a następnie ajentem wejherowskiego kina „Świt”, w którym odbywały się prapremiery filmowe, jak np. „Kaszebe” Ryszarda bera czy „Las Piaśnicki” Tadeusza Wudzkiego. Jednocześnie prowadził kino studyjne w Jastarni.

Fot. Kino Żeglarz w Jastarni, facebook

Odcinki będą publikowane codziennie od 25 października o godz. 21:15 w social mediach kinowych i na platformie www.mojeekino.pl.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24