W ostatnich dniach sierpnia wieża gdańskiego Ratusza Głównego Miasta odzyska szczyt hełmu. Wróci też na nią po renowacji figura króla Zygmunta II Augusta. Polski król nie tylko będzie z wysoka spozierał na miasto – ma też strzec adresowanej do przyszłych pokoleń gdańszczan Kapsuły Czasu.
Montaż odnowionego szczytu hełmu wieży Ratusza Głównego Miasta z figurą króla Zygmunta Augusta odbywał się w dniach 23-25 sierpnia. Przez trzy ostatnie miesiące prowadzono prace renowacyjne mające na celu odnowienie elementów konstrukcyjnych oraz blaszanego poszycia górnego fragmentu wieży - informuje Michał Piotrowski z biura prasowego urzędu miasta.
Na szczyt Ratusza Głównego Miasta wraca też figura Zygmunta II Augusta - dwudziestowieczna kopia tej zaprojektowanej w 1561 roku przez Niderlandczyka Dirka Danielsa, a wykonanej przez gdańskich płatnerzy – Johanna Clusa i Agacjusza Grabowa. Nowa rzeźba zrekonstruowana została w latach pięćdziesiątych przez Kazimierza Macura (projekt), Alfonsa Łosowskiego i Mariana Ogorzeję (wykonanie). Do pozłocenia blaszanej powierzchni pomnika wykorzystano wtedy ponad dwa i pół kilograma złota. Zygmunt August wyposażony został w specjalne łożyska, które umożliwiały mu obracanie się pod naporem wiatru. - dodaje Piotrowski.
Po niemal pięćdziesięciu latach król został zdemontowany ze względu na liczne odpryski na powierzchni blachy oraz zły stan techniczny mechanizmu obrotowego, znajdującego się wewnątrz figury. Po powrocie Zygmunt August nie tylko odzyska dawny blask, ale też znów będzie mógł wskazywać kierunek, z którego wieje wiatr.
Dodatkowo, wewnątrz królewskiej postaci umieszczona została Kapsuła Czasu – specjalnie przygotowany pojemnik, w którym umieszczono przedmioty związane z Gdańskiem: zestaw gadżetów przygotowany przez Urząd Miasta, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną. Do Kapsuły Czasu włożono też przesłanie Prezydenta Pawła Adamowicza do przyszłych mieszkańców miasta.
Zawartość Kapsuły Czasu:
- Talar Gdański – okolicznościowa moneta wydana w czerwcu 2009 r. z okazji 20. rocznicy pierwszych wolnych wyborów w pokomunistycznej Polsce. Projekt Talara zainspirowany został słynnym zdjęciem Jana Morka z roku 1980, wykonanym tuż po rejestracji „Solidarności”. Jest na nim wizerunek Lecha Wałęsy, tłum ludzi, transparent Solidarności oraz napis „Zaczęło się w Gdańsku”.
- Karta do kultury – karta biblioteczna Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Za pomocą jednej karty można wypożyczać książki we wszystkich filiach WiMBP działających w systemie komputerowym oraz otrzymywać zniżki na bilety do kina, teatru, opery, filharmonii, galerii, muzeum i wielu innych instytucji kultury. Karta do Kultury to nie tylko karta biblioteczna. Nowością i rzeczą niespotykaną jest to, że każdy czytelnik biblioteki posiadający kartę, jest uprawniony do korzystania ze zniżek w gdańskich instytucjach kultury. Kartę do Kultury honoruje już 21 punktów na kulturalnej mapie Trójmiasta. Biblioteka jest największą instytucją kultury w mieście, ma 50 tysięcy czytelników. Stara się aby zapisanie się do biblioteki oprócz dostępu do książek i organizowanych wydarzeń dawało coś jeszcze. Dzięki Karcie do Kultury, bycie czytelnikiem biblioteki wiąże się z przynależnością do uprzywilejowanego klubu konsumentów kultury.
- Karta VIP Muzeum Historycznego Miasta Gdańska – karta, która uprawnia do darmowego wejścia do sześciu oddziałów Muzeum: Ratusza Głównego Miasta, Dworu Artusa, Domu Uphagena, Muzeum Bursztynu, Muzeum Poczty Polskiej i Westerplatte.
- Paszport Bursztynowy – atrakcyjnie wydany dwujęzyczny poradnik konsumencki o bursztynie i wyrobach jubilerskich z jego wykorzystaniem. Zasady i informacje zawarte w paszporcie mają za zadanie chronić klientów przed zakupem falsyfikatów lub imitacji bursztynu oraz wspierać stosowanie dobrych praktyk handlowych w sklepach i galeriach dystrybuujących biżuterię. Bilety Komunikacji Miejskiej w Gdańsku – dwa jednorazowe bilety ulgowe na linie zwykłe z logo Gdańska na Euro 2012.
- Zdjęcie – zdjęcie mieszkańców miasta zrobione na ulicy Długiej podczas Światowego Zjazdu Gdańszczan 2010, format A3.
- Pendrive Gdańsk 2012 – pamięć przenośna zawierająca pozdrowienia przesłane z kosmosu z okazji otwarcia PGE Areny; skrót najważniejszych informacji znalezionych na portalach informacyjnych ogólnopolskich i regionalnych w polskim Internecie i kopię zdjęcia ze Światowego Zjazdu Gdańszczan.
- Drobne gadżety związane z Gdańskiem, przygotowane przez Urząd Miasta: smycz „Jestem z Gdańska”, magnes „Euro 2012”, „Miasto-Gospodarz Gdańsk”, maskotka przedstawiająca lwa z flagą Gdańska na koszulce i dwie przypinki: jedna z flagą Gdańska i napisem „Jestem z Gdańska”, natomiast druga z logo Gdańska na Euro 2012.