Uważamy, że kobiety jeżdżą z większą kulturą i lepiej dostosowują prędkość do warunków na drodze, ale nie potrafią parkować, a obsługa techniczna samochodu to dla nich czarna magia – wynika z badań ankietowych, przeprowadzonych przez serwis Yanosik.pl.
Co dwudziesty wolałby z kobietą
Ponad 53% ankietowanych czuje się równie bezpiecznie w samochodzie prowadzonym przez mężczyznę, jak przez kobietę. 43% odczuwa większy komfort, jeśli za kierownicą siedzi mężczyzna. Tylko 5% woli jeździć samochodem prowadzonym przez kobietę. Tymczasem policyjne statystyki pokazują, że kobiety rzadziej powodują wypadki samochodowe! Z danych Komendy Głównej Policji i Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wynika, że w ubiegłym roku kobiety, stanowiące niemal 40% kierowców, spowodowały niecałe 19% wszystkich wypadków – jeżdżą więc dużo bezpieczniej. Co poddajemy pasażerom pod rozwagę...
Dominacja mężczyzn
Ankietowanych poproszono o wskazanie, na jakich obszarach lepiej radzą sobie kobiety-kierowcy, a na których mężczyźni. Największą przewagę mężczyźni uzyskali na polu obsługi technicznej pojazdu – aż 94% ankietowanych uważa, że są w tym lepsi od kobiet. 6% uznało, że płeć nie ma w tym przypadku znaczenia; nikt nie wskazał na przewagę kobiet. Panowie uważani są też za lepiej radzących sobie z manewrem parkowania – tego zdania jest 93% ankietowanych. 92% przypisuje im szybsze podejmowanie decyzji. Zdaniem 86% respondentów również dobra orientacja w terenie jest domeną mężczyzn – tylko 5% przyznaje tu wyższość pań.
Silne strony kobiet-kierowców
Płeć nie ma większego znaczenia, jeśli chodzi o znajomość przepisów ruchu drogowego – uważa ponad połowa ankietowanych. W czym zaś lepsze są kobiety? Zdaniem respondentów, panie lepiej dostosowują prędkość do warunków panujących na drodze – wynika z 41% odpowiedzi. 56% respondentów przypisuje kobietom wyższą kulturę jazdy (31% nie wyróżnia pod tym względem żadnej z płci; tylko 13% sądzi, że wysoka kultura jazdy cechuje raczej panów).
Męskim okiem
Zdecydowaną większość, bo aż 93% ankietowanych stanowili mężczyźni. Śmiało można więc przyjąć, że wyniki badania oddają raczej męski punkt widzenia. Ogromna większość osób udzielających odpowiedzi to czynni kierowcy, przy czym 69% posiada prawo jazdy dłużej niż 5 lat, 25% od 1 roku do 5 lat, a 5% krócej niż rok.
Badanie ankietowe przeprowadzono w Internecie w dniach 1-15 sierpnia 2011r.