12.08.2011 09:36 0

Gdańsk: Kupcy nie stracą miejsc pracy

Blisko 200 gdańskich kupców z Zielonego Rynku nie starci miejsc pracy. Miasto poszerzy targowisko o teren położony przy ul. Krzywoustego. Przedstawiciele Miasta i spółki Zielony Rynek podpisali umowę użyczenia tego terenu.

Wydanie byłemu właścicielowi nieruchomości, która przez lata stanowiła integralną część rynku na gdańskim Przymorzu, wiązała się z utratą pracy przez nawet 200 kupców. Teren o powierzchni ok. 2000 mkw., w obrębie którego znajduje się m.in. boisko, przez dwa dni w tygodniu służył będzie kupcom jako targowisko. Poza czasem handlu teren ten będzie terenem ogólnodostępnym i pełnić będzie funkcję rekreacyjno - sportową.

Spółka „Zielony Rynek” na własny koszt przygotuje wyłożony kostką plac, na którym w środę i sobotę będzie prowadzony handel z pojazdów samochodowych - ok. 70 stanowisk, a po jego zakończeniu i uporządkowaniu teren będzie ogólnodostępnym placem. (Ta część rynku po zakończeniu dnia targowego będzie przez kupców porządkowana w pierwszej kolejności) Kupcy zobligowali się także do uzupełnienia przestrzeni o elementy małej architektury i infrastruktury rekreacyjno-sportowej oraz zapewnienia maksymalnej troski o najbliższe otoczenie targowiska.

Ograniczony zakres dysponowania terenem przez kupców jest próbą pogodzenia odmiennych stanowisk w zakresie zagospodarowania terenu. Wniosek kupców popiera grupa radnych reprezentująca dane okręgi.

Trochę historii::

  • 20.09.2004 r. zawarto umowę ustanowienia prawa użytkowania na nieruchomości położonej przy ul. Chłopskiej, na okres 5 lat, tj. do dnia 31 grudnia 2009 r., w celu budowy oraz eksploatacji przez kupców miejskiej hali targowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
  • 30.09.2004 r. do Urzędu wpłynął wniosek byłego właściciela o zwrot części działki, która została wywłaszczona w 1968 r. w celu budowy szkoły ćwiczeń przy Studium Nauczycielskim.
  • Pismem Zastępcy Prezydenta Miasta Gdańska z dnia 12.10.2004 r. Zarząd Spółki został poinformowany o złożonym przez byłego właściciela wniosku o zwrot nieruchomości oraz zawiadomiony o tym, iż dokonywanie wszelkich nakładów w zamiarze zagospodarowania nieruchomości powinno zostać wstrzymane do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia zasadności wniosku byłego właściciela.
  • Aktem notarialnym z dnia 12.04.2007 r. zmieniono umowę użytkowania, zastępując dotychczasowy harmonogram inwestycji harmonogramem zamiennym (ograniczono realizację inwestycji na części nieruchomości nie objętej roszczeniem o zwrot).
  • W związku ze zrealizowaniem inwestycji polegającej na budowie hali targowej zgodnie z harmonogramem, umowa została automatycznie przedłużona o 20 lat, tj. do dnia 31 grudnia 2029 r. Budowa hali została zakończona w połowie 2008 r. (decyzja - pozwolenie na użytkowanie z dnia 04.07.2008 r.)

  • W dniu 18 czerwca 2010 r. wydana została przez Prezydenta Miasta Gdyni decyzja o zwrocie części nieruchomości na rzecz byłej właścicielki wywłaszczonej nieruchomości. Decyzja ta stała się ostateczna w dniu 7 lipca br. Nieruchomość wywłaszczona podlega zwrotowi w stanie, w jakim znajduje się w dniu jej zwrotu. Ponadto zgodnie z art. 138 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, jeżeli nieruchomość lub jej część podlegająca zwrotowi została obciążona prawem użytkowania, prawo to wygasa z dniem, w którym decyzja o zwrocie stała się ostateczna.

  • W dalszym użytkowaniu Spółki pozostaje działka o powierzchni 8.530 m2. Z uwagi na obowiązek wydania nieruchomości, kupcy wystąpili do Miasta o umożliwienie zajęcia innego terenu na cele handlowe, bezpośrednio sąsiadującego z targowiskiem o pow. ok. 2000 tys. mkw. Swój wniosek uzasadnili koniecznością zabezpieczenia miejsc pracy. Wniosek spotkał się z poparciem radnych i wielu klientów rynku.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...