Lekarze jedynie w wyjątkowych przypadkach korzystają z druków papierowych. Prawie wszystkie zwolnienia lekarskie w naszym województwie są wystawiane elektronicznie. Druki papierowe stanowią zaledwie 0,02 proc. zaświadczeń. Od 1 grudnia 2018 roku pomorscy lekarze wystawili aż 1 mln 485 tysięcy elektronicznych zwolnień.
Lekarze mogą wystawić papierowe zwolnienia w wyjątkowych sytuacjach losowych. Elektroniczne zwolnienia dają wiele nowych możliwości.
– Ubezpieczeni, pracodawcy oraz ZUS mają natychmiastowy dostęp do danych o zwolnieniu lekarskim. To pozwala wykorzystać zupełnie nowe opcje, przy analizowaniu np. kosztów i przyczyn absencji. Takie dane gromadzone dzięki e-ZLA pozwalają na lepsze przygotowanie polityki prewencyjnej i prozdrowotnej. Wprowadzenie elektronicznych zwolnień lekarskich budziło kontrowersje. Obawiano się, że lekarze będą mieli problem z ich wystawianiem w tej formie. Jednak, jak pokazują statystyki, obawy okazały się nieuzasadnione, obecnie bowiem papierowe zwolnienia stanowią zaledwie nikły odsetek – wyjaśnia Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.
Gdy lekarz nie jest w stanie wystawić e-ZLA, może skorzystać z tzw. trybu alternatywnego i wydać zwolnienie, wykorzystując wcześniej przygotowany wydruk z systemu elektronicznego. Ma jednak trzy dni na wprowadzenie zaświadczenia do systemu elektronicznego. Lekarze mogą także upoważnić asystentów medycznych do wystawiania elektronicznych zwolnień w swoim imieniu.
– Asystentem może być każdy, kto wykonuje zawód medyczny lub czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Na przykład, pielęgniarka, ratownik medyczny czy sekretarka medyczna. Upoważnienie, udzielone przez lekarza asystentowi, jest ważne przez rok. Po tym czasie należy je odnowić na kolejnych 12 miesięcy. Żeby to zrobić, powinien zalogować się w Rejestrze Asystentów Medycznych i wystawić tam nowe upoważnienie – dodaje Krzysztof Cieszyński.
Lekarz może wycofać upoważnienie dla danego asystenta w każdej chwili.