31.07.2011 10:09 0

Gdański MOPS uruchamia całodobowe dyżury pracowników socjalnych

Od 1 sierpnia Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdańsku uruchamia dyżury interwencyjne pracowników socjalnych. Pracownicy będą dyżurować w dni robocze w godz. od 15.30 do 7.30, a także całodobowo w soboty, niedziele i święta.

Pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdańsku będą uczestniczyć we wspólnych interwencjach z Policją, np. w przypadku wystąpienia zjawiska przemocy w rodzinie, czy potrzeby zapewnienia pomocy dziecku krzywdzonemu oraz świadczyć pomoc mieszkańcom Gdańska w przypadku wystąpienia zdarzeń losowych, takich jak pożary.

Od 1 sierpnia gdańszczanie, którzy znajdą się w sytuacji kryzysowej, będą mogli liczyć na niemal natychmiastową pomoc pracownika socjalnego. Przedstawiciele służb miejskich otrzymali do dyspozycji numery telefonów do dyżurujących pracowników MOPS i w przypadku stwierdzenia konieczności zapewnienia pomocy będą mogli wezwać pracownika socjalnego. Pracownik MOPS, w zależności od potrzeb danej osoby, zorganizuje np. schronienie, niezbędną odzież, czy pomoc psychologiczną.

Jest to kolejna inicjatywa gdańskiego MOPS, mająca na celu poprawę jakości i dostępności świadczonych usług. Przypomnijmy, że z początkiem lipca została wprowadzona nowa rejonizacja placówek MOPS – dotychczasowych 5 Filii zostało zastąpionych 8 Centrami Pracy Socjalnej. W każdym Centrum Pracy Socjalnej, szerzej niż w dotychczas funkcjonujących filiach, osoby zainteresowane mogą skorzystać z poradnictwa specjalistycznego, profilaktyki, a także uzyskać pomoc finansową.

W Centrach Pracy Socjalnej powstały Zespoły ds. rodziny i dziecka oraz Zespoły ds. seniorów i osób niepełnosprawnych. Osoba, która skorzysta z usług Centrum Pracy Socjalnej, może liczyć na udział w działaniach aktywizacyjnych, np. w ramach projektów dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej, czy podmiotów ekonomii społecznej. Skuteczna praca socjalna nie jest możliwa bez współpracy ze społecznością lokalną, dlatego w każdym Centrum Pracy Socjalnej funkcjonował będzie Organizator Społeczności Lokalnej.

Kolejną nowością jest usprawnienie procedur związanych z interwencją kryzysową - w każdym Centrum powołany został Koordynator Grupy Roboczej, którego zadaniem jest m. in. koordynacja działań mających na celu przeciwdziałanie przemocy w rodzinie oraz udział w interwencjach w środowisku zamieszkania.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...