Wiadukt zamiast tradycyjnego przejazdu kolejowego? O tym rozwiązaniu marzy wielu kierowców, którzy codziennie przejeżdżają przez Luzino. Pierwotne plany kolejarzy zakładały taką właśnie opcję, w związku z gruntowną modernizacją linii do Słupska. Ciągle nie ma jednak pewności, czy nowe obiekty drogowe w ogóle powstaną, a kierujący wreszcie odetchną z ulgą.
Dla mieszkańców Luzina korki w ciągu ulicy Wilczka są irytującą codziennością. Z nadzieją od wielu lat czekali więc na modernizację trasy kolejowej 202 i przebudowę lokalnej infrastruktury kolejowo-drogowej. O tym, czy jest ona realna, a w zasadzie – w jakim zakresie, zastanawiano się podczas ostatniej sesji Rady Gminy Luzino.
– Dla nas najważniejszym pytaniem jest to, czy planowana prędkość od Słupska do Wejherowa na tej trasie to będzie rzeczywiście 200 km/h – mówi Jarosław Wejer, wójt gminy Luzino.
Fot. TTM
Fot. TTM
Większa prędkość pociągów to nie tylko krótszy czas podróży. Pośrednio takie rozwiązaniem mogłoby zniwelować problem czekania w korkach.
– Musiałyby powstać nowe wiadukty – nie tylko w Luzinie, ale i w Gościcinie czy Strzebielinie – wyjaśnia Jarosław Wejer.
Fot. TTM
Fot. TTM
Budowa wiaduktów ułatwiłaby życie mieszkańców, przede wszystkim tych zmotoryzowanych. Problem w tym, że według kolejowej prasy branżowej pieniądze przeznaczone na tę inwestycję przesunięto na inne projekty. Z 800 milionów złotych podobno zostało niecałe 300. Przedstawiciele PKP PLK na razie nie odnieśli się do tych informacji. Nic dziwnego zatem, że radni mieli pytania do posła PiS Marcina Horały, który gościł na sesji rady gminy. Poseł zapewniał, że pieniądze są, ale zostały przeznaczone na dalszy termin inwestycji.
– Na ten moment są dwa tory i 200 km/h. Tyle tylko, że w bieżącej perspektywie, czyli do roku 2020, nie da się zakończyć tej inwestycji. Nie mogę zapewnić, że tak będzie, ale w obszarze decyzji władz nie widzę żadnego ryzyka – zaznaczył Marcin Horała.
Fot. TTM
Podczas dyskusji poseł proponował spotkanie z PKP. Wspominał też o pechowej opcji, czyli 160 km/h. To właśnie ona mogłaby oznaczać brak budowy wiaduktów.
– Ten przejazd jest na drodze powiatowej, zatem głównym partnerem do dyskusji byłby w takim układzie powiat. Gdyby władze powiatu wyłożyły kilka dodatkowych milionów złotych, w połączeniu ze środkami z budżetu centralnego i PKP, to moim zdaniem też jest to do zrobienia… – przekonywał w trakcie sesji rady gminy Marcin Horała.
Mieszkańcom Luzina i okolic nie pozostaje nic innego, jak dalsze oczekiwanie na szczęśliwe i bezpieczne rozwiązanie problemu korków. Jak się wydaje, takim wyjściem jest jedynie budowa wiaduktu nad nową trasą kolejową.
09:07
Luzino póki co, korkuje się w stałych miejscach. W cierpliwość uzbroić się muszą kierowcy znajdujący się na skrzyżowaniu ulic Młyńskiej i Ofiar Stutthofu. Unormowała się z kolei sytuacja w pobliżu kościoła pw. Św. Wawrzyńca. Ruch w tym rejonie jest płynny.
W Gościcinie, duży ruch jest teraz na gościcińskiej górce. Kumuluje się tradycyjnie w okolicach skrzyżowania z ulicą Szeroką i Słoneczna. W cierpliwość kierowcy uzbroić się muszą również w okolicy szkoły podstawowej.
Podobnie tłoczno jest teraz na ulicy Szkolnej w Bolszewie. Kto może, lepiej niech omija te okolice. Problem z płynnością jazdy będą mieli również kierowcy na ulicach Głównej i Zamostnej. Duży ruch jest teraz w okolicach ronda na ulicy Strażackiej.
Przypominamy, że trwa remont ulicy Tartacznej w Wejherowie, więc w tym miejscu kierowcy muszą kierować się dalej na ulicę Przemysłową, która w tej chwili jest w miarę przejezdna.
08:56
Utrudnienia w ruchu w Luzinie na ulicy Wilczka - trwają prace drogowe. Wprowadzono ruch wahadłowy od skrzyżowania z byłą krajową szóstką do ulicy Lipowej.
09:34
Korkuje się Obwodnica Trójmiasta za Osową w kierunku Gdyni. korki tworzą się w obu kierunkach.
08:32
Korkuje się Gościcińska Górka. Spory ruch jest na ulicy Sobieskiego w Wejherowie. Nie ma utrudnień na trasie z Wejherowa do Rumi.
08:33
Korkuje się za to ulica Zamostna w Bolszewie przy wyjeździe na dawną drogę krajową numer sześć. Wolniej możemy też przemieszczać się na gościcińskiej górce w rejonie skrzyżowania z ulicą Szeroką w Gościcinie.