28.08.2019 14:49 0 Mat. red. Artykuł sponsorowany

Domy pasywne – przyszłość budownictwa mieszkalnego?

Mat. pras.

Budownictwo pasywne to przede wszystkim standard budynku, który jest niezwykle energooszczędny, wygodny, niedrogi w utrzymaniu i jednocześnie ekologiczny.

Dom pasywny jest jednak czymś więcej niż tylko budynkiem o niskim zużyciu energii.

  • Budynki pasywne pozwalają na oszczędności energii związane z ogrzewaniem i chłodzeniem nawet do 90% w porównaniu z typowymi zasobami budowlanymi. Pod względem oleju opałowego budynki domu pasywnego zużywają mniej niż 1,5 litra na metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej rocznie - znacznie mniej niż typowe budynki niskoenergetyczne. Podobne oszczędności energii wykazano w ciepłym klimacie, w którym budynki wymagają więcej energii do chłodzenia niż do ogrzewania.

  • Domy pasywne są również chwalone za wysoki poziom komfortu. Wykorzystują źródła energii wewnątrz budynku, takie jak ciepło ciała mieszkańców lub ciepło słoneczne wpadające do budynku - znacznie ułatwiając ogrzewanie.

  • Odpowiednie okna z dobrą izolacją i budynkiem składającym się z dobrze izolowanych ścian zewnętrznych, dachu i płyty podłogowej utrzymują ciepło w zimie wewnątrz domu - i utrzymują je na zewnątrz, w lecie.

  • System wentylacji w domu pasywnym konsekwentnie dostarcza świeżego powietrza, zapewniając doskonałą jego jakość bez powodowania nieprzyjemnych przeciągów. Wysoce wydajny moduł odzysku ciepła pozwala na ponowne wykorzystanie ciepła zawartego w powietrzu.

Ogromne oszczędności energii w budynkach domu pasywnego zostały osiągnięte dzięki zastosowaniu szczególnie energooszczędnych elementów budynków i wysokiej jakości systemu wentylacji: absolutnie nie ma mowy o obniżeniu komfortu mieszkania; zamiast tego poziom komfortu jest znacznie większy.

Zalety domów pasywnych

Budynki domów pasywnych oszczędzają energię i redukują ilość gazów cieplarnianych. Oszczędności te istnieją nie tylko na papierze, ale są zauważalne także w prawdziwym życiu. Standard domu pasywnego jest standardem zrównoważonego budownictwa, a rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 31 stycznia 2008 r. wzywa do jego wdrożenia przez wszystkie państwa członkowskie do 2021 r. W dniu 17 listopada 2009 r. Parlament Europejski i Rada wyznaczyły rok 2020 jako termin dla wszystkich nowych budynków, które muszą być budynkami o niemal zerowym zużyciu energii.

Dom pasywny to same korzyści!

Komfort

Standard domu pasywnego oferuje nowy poziom jakości, łącząc maksymalny poziom komfortu zarówno w chłodnych, jak i ciepłych miesiącach z rozsądnymi kosztami budowy - co wielokrotnie potwierdzają mieszkańcy domów pasywnych.

Jakość

Budynki domu pasywnego są chwalone za swoją wydajność ze względu na wysoki poziom izolacji i hermetyczną konstrukcję. Inną ważną zasadą jest „konstrukcja bez mostka termicznego” : izolacja jest stosowana bez słabych punktów wokół całego budynku, aby wyeliminować zimno i nadmierne straty ciepła. Ta metoda jest kolejną istotną zasadą zapewniającą wysoki poziom jakości i komfortu w budynkach domu pasywnego, jednocześnie zapobiegając uszkodzeniom w wyniku gromadzenia się wilgoci.

Ekologia/zrównoważony rozwój

Być może zaskoczyło Cię, że nie znalazłeś aspektów ekologicznych wymienionych na początku tego artykułu. Budynki domu pasywnego są z definicji przyjazne dla środowiska: zużywają bardzo mało energii pierwotnej, pozostawiając wystarczające zasoby energii dla wszystkich przyszłych pokoleń bez powodowania szkód w środowisku. Dodatkowa energia wymagana do ich budowy jest raczej nieznaczna w porównaniu z energią, którą oszczędzają później. Warto jednak wspomnieć, że standard domu pasywnego zapewnia ten poziom zrównoważenia każdemu, kto chce zbudować nową konstrukcję lub odnowić starszą w przystępnej cenie.

Przystępność cenowa

Czy budynki domu pasywnego to dobra inwestycja? Budynki domów pasywnych nie tylko oszczędzają pieniądze w dłuższej perspektywie, ale są zaskakująco przystępne już na etapie ich budowy. Inwestycje w elementy budowlane wyższej jakości wymagane przez standard domu pasywnego są łagodzone przez wyeliminowanie drogich systemów ogrzewania i chłodzenia. Dodatkowe wsparcie finansowe coraz częściej dostępne w wielu krajach sprawia, że budowanie domu pasywnego jest tym bardziej wykonalne.

Wszechstronność

Każdy kompetentny architekt może zaprojektować dom pasywny. Łącząc indywidualne środki, można zaprojektować każdy nowy budynek w dowolnym miejscu na świecie, aby osiągnąć standard domu pasywnego. Wszechstronny standard domu pasywnego jest również coraz częściej stosowany w budynkach niemieszkalnych, takich jak budynki administracyjne i szkoły.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Internorm – producentem wysokiej klasy okien pasywnych. Odwiedź salon Intermorm w Gdańsku w Centrum Handlowym Kartuska.

Internorm Gdańsk

ul. Kartuska 214 (Centrum Handlowe Kartuska)

80-122 Gdańsk

Tel.: 58 533 62 87

https://okna-internorm.com.pl/

Godziny otwarcia

Poniedziałek–piątek: 9:00–18:00

Sobota: 10:00–14:00


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...