28.08.2019 14:49 0 Mat. red. Artykuł sponsorowany
Budownictwo pasywne to przede wszystkim standard budynku, który jest niezwykle energooszczędny, wygodny, niedrogi w utrzymaniu i jednocześnie ekologiczny.
Dom pasywny jest jednak czymś więcej niż tylko budynkiem o niskim zużyciu energii.
Budynki pasywne pozwalają na oszczędności energii związane z ogrzewaniem i chłodzeniem nawet do 90% w porównaniu z typowymi zasobami budowlanymi. Pod względem oleju opałowego budynki domu pasywnego zużywają mniej niż 1,5 litra na metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej rocznie - znacznie mniej niż typowe budynki niskoenergetyczne. Podobne oszczędności energii wykazano w ciepłym klimacie, w którym budynki wymagają więcej energii do chłodzenia niż do ogrzewania.
Domy pasywne są również chwalone za wysoki poziom komfortu. Wykorzystują źródła energii wewnątrz budynku, takie jak ciepło ciała mieszkańców lub ciepło słoneczne wpadające do budynku - znacznie ułatwiając ogrzewanie.
Odpowiednie okna z dobrą izolacją i budynkiem składającym się z dobrze izolowanych ścian zewnętrznych, dachu i płyty podłogowej utrzymują ciepło w zimie wewnątrz domu - i utrzymują je na zewnątrz, w lecie.
System wentylacji w domu pasywnym konsekwentnie dostarcza świeżego powietrza, zapewniając doskonałą jego jakość bez powodowania nieprzyjemnych przeciągów. Wysoce wydajny moduł odzysku ciepła pozwala na ponowne wykorzystanie ciepła zawartego w powietrzu.
Ogromne oszczędności energii w budynkach domu pasywnego zostały osiągnięte dzięki zastosowaniu szczególnie energooszczędnych elementów budynków i wysokiej jakości systemu wentylacji: absolutnie nie ma mowy o obniżeniu komfortu mieszkania; zamiast tego poziom komfortu jest znacznie większy.
Budynki domów pasywnych oszczędzają energię i redukują ilość gazów cieplarnianych. Oszczędności te istnieją nie tylko na papierze, ale są zauważalne także w prawdziwym życiu. Standard domu pasywnego jest standardem zrównoważonego budownictwa, a rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 31 stycznia 2008 r. wzywa do jego wdrożenia przez wszystkie państwa członkowskie do 2021 r. W dniu 17 listopada 2009 r. Parlament Europejski i Rada wyznaczyły rok 2020 jako termin dla wszystkich nowych budynków, które muszą być budynkami o niemal zerowym zużyciu energii.
Komfort
Standard domu pasywnego oferuje nowy poziom jakości, łącząc maksymalny poziom komfortu zarówno w chłodnych, jak i ciepłych miesiącach z rozsądnymi kosztami budowy - co wielokrotnie potwierdzają mieszkańcy domów pasywnych.
Jakość
Budynki domu pasywnego są chwalone za swoją wydajność ze względu na wysoki poziom izolacji i hermetyczną konstrukcję. Inną ważną zasadą jest „konstrukcja bez mostka termicznego” : izolacja jest stosowana bez słabych punktów wokół całego budynku, aby wyeliminować zimno i nadmierne straty ciepła. Ta metoda jest kolejną istotną zasadą zapewniającą wysoki poziom jakości i komfortu w budynkach domu pasywnego, jednocześnie zapobiegając uszkodzeniom w wyniku gromadzenia się wilgoci.
Ekologia/zrównoważony rozwój
Być może zaskoczyło Cię, że nie znalazłeś aspektów ekologicznych wymienionych na początku tego artykułu. Budynki domu pasywnego są z definicji przyjazne dla środowiska: zużywają bardzo mało energii pierwotnej, pozostawiając wystarczające zasoby energii dla wszystkich przyszłych pokoleń bez powodowania szkód w środowisku. Dodatkowa energia wymagana do ich budowy jest raczej nieznaczna w porównaniu z energią, którą oszczędzają później. Warto jednak wspomnieć, że standard domu pasywnego zapewnia ten poziom zrównoważenia każdemu, kto chce zbudować nową konstrukcję lub odnowić starszą w przystępnej cenie.
Przystępność cenowa
Czy budynki domu pasywnego to dobra inwestycja? Budynki domów pasywnych nie tylko oszczędzają pieniądze w dłuższej perspektywie, ale są zaskakująco przystępne już na etapie ich budowy. Inwestycje w elementy budowlane wyższej jakości wymagane przez standard domu pasywnego są łagodzone przez wyeliminowanie drogich systemów ogrzewania i chłodzenia. Dodatkowe wsparcie finansowe coraz częściej dostępne w wielu krajach sprawia, że budowanie domu pasywnego jest tym bardziej wykonalne.
Wszechstronność
Każdy kompetentny architekt może zaprojektować dom pasywny. Łącząc indywidualne środki, można zaprojektować każdy nowy budynek w dowolnym miejscu na świecie, aby osiągnąć standard domu pasywnego. Wszechstronny standard domu pasywnego jest również coraz częściej stosowany w budynkach niemieszkalnych, takich jak budynki administracyjne i szkoły.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Internorm – producentem wysokiej klasy okien pasywnych. Odwiedź salon Intermorm w Gdańsku w Centrum Handlowym Kartuska.
Internorm Gdańsk
ul. Kartuska 214 (Centrum Handlowe Kartuska)
80-122 Gdańsk
Tel.: 58 533 62 87
https://okna-internorm.com.pl/
Godziny otwarcia
Poniedziałek–piątek: 9:00–18:00
Sobota: 10:00–14:00