14.02.2019 10:20 1 PM

Powiat pucki będzie większy o połowę

Fot. Tomasz Iwaniuk/archiwum

Powierzchnia powiatu puckiego zwiększy się o około 28 705 hektarów, czyli o około 50 procent. Zmiany wynikają z koncepcji podziału Zatoki Gdańskiej na akweny przyległe do sąsiadujących z nimi gmin. Prace techniczne i formalne są w toku.

W grudniu ubiegłego roku Urząd Morski w Gdyni uzgodnił koncepcję podziału Zatoki Gdańskiej.

Akwen Zatoki Gdańskiej stanowiący morskie wody wewnętrzne powinien być objęty ewidencją gruntów i budynków, gdyż – zgodnie z prawem – ewidencja gruntów obejmuje całe terytorium RP, z wyjątkiem morza terytorialnego. Inne wody wewnętrzne na obszarze Polski – jak np. Zalew Wiślany – już od dawna były objęte ewidencją gruntów. Zatoka Gdańska nie była objęta, ponieważ nie była ustalona prawna linia podstawowa morza terytorialnego, która stanowi granicę obrębów, a tym samym granice gmin powiatów nadmorskich – informują władze powiatu puckiego.

Tą kwestią starostwo powiatowe w Pucku zajęło się 10 lat temu. Miało to związek z istnieniem na tym akwenie obiektów budowlanych – między innymi torpedowni. Wiadomo, że jedna z nich posiada księgę wieczystą i jako nieruchomość jest przedmiotem obrotu. Powstał wówczas problem oznaczenia gruntów pod budowlą numerem ewidencyjnym.

We współpracy z Urzędem Morskim w Gdyni podjęliśmy działania na rzecz uregulowania tej kwestii. Proces ustalania linii podstawowej Morza Bałtyckiego – od Świnoujścia do Mierzei Wiślanej – trwał 8 lat i zakończył się wydaniem rozporządzenia „w sprawie szczegółowego przebiegu linii podstawowej zewnętrznej granicy morza terytorialnego oraz zewn. granicy strefy przyległej RP” – czytamy w informacji prasowej puckiego starostwa.

Powiat dostosował granice obrębów ewidencyjnych od strony Bałtyku – do przebiegu linii podstawowej. Powstało 17 nowych działek o łącznej powierzchni niemal 900 ha. Po tej zmianie powierzchnia powiatu puckiego wynosi obecnie około 58 118 hektarów.

Powstało też porozumienie dotyczące wspólnych działań związanych z objęciem ewidencją gruntów i budynków na Zatoce Gdańskiej. Liderem porozumienia jest powiat pucki, a w jego skład wchodzą również: Gdynia, Sopot, Gdańsk i powiat nowodworski.

Zmiana granic najprawdopodobniej zacznie obowiązywać z początkiem 2021 roku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...