16.01.2019 11:33 0 mike/Kwt

Paweł Adamowicz spocznie w bazylice Mariackiej – znamy szczegóły uroczystości

Fot. Gdansk.pl

W sobotę o godzinie 12:00 odbędzie się msza żałobna w bazylice Mariackiej w Gdańsku. Po niej ciało Pawła Adamowicza zostanie złożone w krypcie świątyni.


Aktualizacja 19.01 godz. 9:00

Bazylika Mariacka ponownie zostanie otwarta dziś o godz. 10.00. Msza pogrzebowa rozpocznie się w samo południe.

Do Gdańska przyjadą byli prezydenci, czyli Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski. Oprócz Mateusza Morawieckiego swój udział zapowiedzieli także byli premierzy: Włodzimierz Cimoszewicz, Waldemar Pawlak, Kazimierz Marcinkiewicz, Marek Belka i Jerzy Buzek. W uroczystościach weźmie udział Joachim Gauck, były prezydent Niemiec oraz burmistrzowie Lipska, Hamburga, Bremy i Rotterdamu. W piątek po południu do Gdańska przyleciał także mer Lwowa.

  • Wspaniały gest budujący porozumienie między Polakami a Ukraińcami. Mer Lwowa Andrij Sadowy przylecial w piątek po południu, specjalnie po to, by choć na chwilę stanąć przy trumnie Pawła Adamowicza w ECS i zlożyć wpis do księgi kondolencyjnej. W sobotę o 6.00 rano odleciał do Lwowa - informuje UM Gdańsk.

Nabożeństwo będzie transmitowane na specjalnych ekranach ustawianych na terenie Głównego Miasta. Uroczystości będą tłumaczone na język migowy.

  • Już po godz. 8 przed Bazyliką Mariacką pojawiły się pierwsze osoby, które planują wziąć udział w uroczystościach pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza. Około godz. 9 przy świątyni stała już grupka ponad 50 osób. Na Głównym Mieście widać coraz więcej osób z flagami, głównie Gdańska, przepasanych kirem - informuje UM Gdańsk.

Aktualizacja, godz. 15:50

Swój udział w uroczystościach pogrzebowych potwierdził Mateusz Morawiecki, prezes Rady Ministrów.

Osoby udające się na pogrzeb prezydenta Adamowicza, oprócz bezpłatnych przejazdów autobusami i tramwajami, będą mogły też skorzystać z darmowych przejazdów pociągami SKM w obrębie Gdańska, a więc na trasie wyznaczonej przystankami Gdańsk-Żabianka–Gdańsk-Śródmieście–Gdańsk-Osowa.

Bezpłatny przejazd w stronę Gdańska będzie też możliwy specjalną linią 101 gdyńskiego ZKM.

W piątek 18 stycznia i w sobotę 19 stycznia zostanie uruchomiona bezpłatna dla pasażerów linia 101 z dworca PKP Gdynia Główna do centrum Gdańska (pętla na węźle Unii Europejskiej przy Forum Gdańsk nad przystankiem SKM Gdańsk Śródmieście). Odjazdy autobusów linii 101 w piątek odbywać się będą równo co 30 minut, od godz. 15:00 do godz. 20:30 z Gdyni i od 16:30 do godz. 22:00 z Gdańska. Odjazdy w sobotę wykonywane będą co 10 minut, od godz. 9:30 do godz. 15:00 z Gdyni i od godz. 11:00 do 16:30 – informuje Agata Grzegorczyk z Urzędu Miasta Gdyni.


Jak poinformowali na środowej (16 stycznia) konferencji prasowej przedstawiciele gdańskiego magistratu, pogrzeb zamordowanego prezydenta Pawła Adamowicza rozpocznie się w sobotę (19 stycznia) o godzinie 12:00. Na tę godzinę wyznaczono początek uroczystości w bazylice Mariackiej.

Wcześniej, bo w czwartek (17 stycznia), od godziny 17:00, trumna z ciałem prezydenta zostanie wystawiona na 24 godziny w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wszyscy mieszkańcy Pomorza będą mogli tam osobiście pożegnać Pawła Adamowicza. Będzie też możliwość wpisania się do księgi kondolencyjnej.

W piątek (18 stycznia) od godziny 17:00 kondukt przemieści się z Europejskiego Centrum Solidarności ulicami Gdańska w stronę bazyliki Mariackiej. Do północy będzie można złożyć hołd prezydentowi w gdańskiej świątyni.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę (19 stycznia) o godzinie 12:00. Niestety, nie każdy będzie mógł wziąć w nich bezpośredni udział, ze względu na ogromne zainteresowanie, ale również i względy bezpieczeństwa. W różnych punktach Gdańska zostaną rozstawione telebimy, na których będzie można śledzić przekaz z ostatniego pożegnania prezydenta.

W piątek i sobotę komunikacja miejska na terenie Gdańska będzie bezpłatna. Władze miasta zlecają w tym czasie niekorzystanie z samochodów.

Przedstawiciele ratusza przekazali też prośbę rodziny zmarłego o nieskładanie kondolencji. Była też inna prośba.

Prosimy, aby zamiast kupowania kwiatów i zniczy, wrzucać pieniądze do puszek. Będą one przeznaczone na wsparcie Hospicjum ks. Dutkiewicza oraz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Prezydent szczególnie umiłował te dwa dzieła – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, wiceprezydent Gdańska.

Organizatorem uroczystości pogrzebowych będzie miasto Gdańsk przy współudziale rodziny. Trwają ustalenia odnośnie do obecności przedstawicieli władz centralnych w tym dniu.

Największa gdańska świątynia jest miejscem spoczynku około sześciu tysięcy osób. W przeszłości pochowano tutaj osoby wybitnie zasłużone w historii Gdańska, takie jak admirał Arend Dickman, Martin Opitz czy Carl Groddeck. Po II wojnie światowej uroczystości pogrzebowe organizowano sporadycznie. W 1978 roku w bazylice pochowano ks. Józefa Zator-Przytockiego, a w 2010 roku – Macieja Płażyńskiego, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.

Czytaj również: