Pomorska ziemia jest stworzona dla dwóch kółek. Wszystko dlatego, że 15 tysięcy lat temu z północy nadciągnął ogromny lodowiec. Kiedy zaczął ustępować, zostawił po sobie wielkie lodowe bryły z których uformowały się jeziora. Niósł za sobą olbrzymie masy piachu i żwiru z których powstały wzgórza, a także prawdziwe góry. Wszystko udekorował masywnymi kamieniami. Potem przyszli ludzie, a raczej przyjechali, na rowerach i przemierzają piękne, malownicze tereny stworzone jakby specjalnie dla nich.
Nad morzem, po lasach, rzecznymi wąwozami, wokół jezior, wśród pól czy po wzgórzach, każdy miłośnik dwóch kółek, ostrej agresywnej jazdy terenowej jaki i spokojnej rowerowej przechadzki połączonej z zwiedzaniem lokalnych zabytków, znajdzie coś dla siebie. Na rowerze można niekonwencjonalnie, zdrowo i atrakcyjnie zwiedzić Pomorze. Od Helu przez Władysławowo do jeziora Żarnowieckiego i rekreacyjnego Gniewina, dalej przez lasy Piaśnicy do Małego Trójmiasta Kaszubskiego i przez Puszcze Darżlubską do Pucka, żeby wreszcie wylądować w trójmiejskim Parku Krajobrazowym.
Jaki rower?
Przydadzą się przede wszystkim szerokie opony z wyraźnym bieżnikiem czyli góral albo dobry rower crossowy. Nie dotyczy to miłośników szosowej jazdy, którzy na pomorzu również znajdą coś dla siebie.
Jeżeli nie macie pomysłu na ciekawą trasę rowerową możecie skorzystać z kilku naszych propozycji zamieszczonych poniżej.
Jastrzębia Góra - Radoszewo - Wejherowo - 32 km. Leśna trasa rowerowa z tablicami informacyjnymi. Po drodze można obejrzeć groty w Mechowie, zwiedzić kaplice von Grassów koło Starzyńskiego Dworu.
Darżlubie - Wejherowo - 15 km. Idealna, gładka droga asfaltowa, wyłączona z ruchu samochodowego. Trasa w całości biegnie przez malowniczy las. Jest dobrze oznakowana, bardzo łatwa technicznie, praktycznie płaski teren.
Lubiatowo - Osetnik - Sasino - Słajszewo - Lubiatowo - 20,4 km. Szlak nadmorski, bardzo dobrze oznaczony, teren zróżnicowany, z krótkimi piaszczystymi odcinkami. Po drodze latarnia w Stilo, pałac w Sasinie oraz szeroka plaża w Lubiatowie.
Wejherowo - Gdynia przez Ustarbowo - Zbychowo - Piekiełko - Łężyce i Koleczkowo - 48 km. Wymaga dobrej kondycji, tereny górzyste i piaszczyste. Trasa jest dobrze oznakowana. Można zjechać do Redy bądź Rumii.
Lębork - Rumia przez Łęczyce - Zielniewo - Zelewo - Góra i Orle – 39 km. Szlak prowadzi przez rezerwat Kamienne Kręgi. Poziom trudności łatwy. Królują piękne widoki pradolin rzek Łeby i Redy.
Reda – Rzucewo – Puck – Mechowo – Puszcza Darżlubska – Wejherowo – 50 km. Trasa bogata w strome rozcięcia wyżłobione przez dawno wyschnięte strumienie. Prowadzi wąską ścieżką zawieszoną na klifie 20 metrów nad wodą, z widokiem na Puck, Władysławowo i cały Półwysep Helski.
Wejherowo – Gdynia – 43 km. Szlak prowadzi przez Kalwarie Wejherowska, dalej napotkamy na liczne jeziora między innymi Wyspowo. Droga głównie leśna, średnio górzysta, prowadzi przez Trójmiejski Park Krajobrazowy i jest dobrze oznakowana.