01.11.2018 09:10 0 Kwt

Odeszli w ciągu ostatniego roku...

Fot. archiwum

Wspominamy tych, którzy odeszli. Pomorze pożegnało w ciągu minionego roku wiele cenionych i zasłużonych postaci. Przypomnijmy sylwetki osób, które w szczególny sposób zasłużyły się dla regionu i na długo pozostaną w naszej pamięci.

18.10.2018 – Piotr Pawłowski

18 października 2018 roku odszedł Piotr Pawłowski, aktywista na rzecz osób z niepełnosprawnością, założyciel i prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji oraz Fundacji Integracja, honorowy obywatel Gdyni.

Piotr Pawłowski był często gościem w naszym mieście. Był wielkim przyjacielem Gdyni. Współpracował z nami przy okazji różnych, gdyńskich projektów i kampanii. Był współorganizatorem konkursu „Gdynia bez barier", którego celem jest wyróżnienie inicjatyw przyczyniających się do likwidacji barier architektonicznych, komunikacyjnych i społecznych, utrudniających życie osobom niepełnosprawnym oraz pomagających przełamać stereotypy związane z postrzeganiem osób niepełnosprawnych.

Piotr Pawłowski/gdynia.pl

14.10.2018 – Wiktor Rąpca

W niedzielę (14 października) odszedł wielki wojownik, 10-letni Wiktor Rąpca. Wiktor chorował na białaczkę od 2016 roku, na początku 2018 roku przeszedł przeszczep szpiku. Lokalna społeczność zorganizowała wówczas specjalny festyn połączony ze zbiórką pieniędzy na leki i rehabilitację. Chłopiec, pomimo ciężkiej choroby, nie tracił pogody ducha i kolejno spełniał swoje największe marzenia. Między innymi jeździł porsche czy wcielił się w rolę prawdziwego żołnierza. Znany dziennikarz, Filip Chajzer, zorganizował dla chłopca trzydniową wycieczkę do Warszawy. Wiktor wjechał na szczyt Pałacu Kultury oraz odwiedził Muzeum Powstania Warszawskiego i uczestniczył w spotkaniu z powstańcami.

Fot. TTM

16.08.2018 – Jerzy Piotrowicz

Jerzy Piotrowicz od ponad 50 lat związany był z Automobilklubem Morskim. Był członkiem Honorowym Automobilklubu Morskiego, a od 1999 roku prezesem Automobilklubu Morskiego, Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Motorowego w Gdańsku, Członkiem Zarządu Głównego Polskiego Związku Motorowego. Historyk motoryzacji odszedł w wieku 82 lat.

http://akmorski.org.pl

18.06.2018 – Ksiądz Bogdan Pulczyński

Ksiądz Bogdan Pulczyński był wikariuszem w parafii Św. Antoniego Padewskiego w Kosakowie. Urodził się 15 lipca 1979 r. w Pucku. W trakcie swojego dzieciństwa związany był z parafią pw. Św. Michała Archanioła w Starzynie. Ksiądz zmarł w wyniku wypadku do którego doszło na drodze wojewódzkiej nr 213 między Kłaninem a Sulicicami.

Źródło: http://www.parafia.kosakowo.com

11.02.2018 – Hanna Tanaś

Hanna Tanaś ps. "Hanka" była harcerką, łączniczką Szarych Szeregów oraz żołnierką wywiadu. Prywatnie była także żoną Dh. Hm. Zygmunta Tanasia – PS. „Przebiegły Ryś” – najmłodszego drużynowego konspiracyjnego Tajnego Hufca Harcerzy w Gdyni i zarazem wychowawcy wielu pokoleń harcerskich żeglarzy.

Źródło: ZHP

18.11.2017 – Bolesław Bork

Bolesław Bork był kierownikiem szkół w Koleczkowie i Chwaszczynie, z kolei od 1959 do 1989 roku prowadził szkołę w Bojanie. Pełnił również funkcję opiekuna społecznego cmentarza wojennego w Bojanie oraz mogiły i obelisku poświęconego pamięci partyzantów „Gryfa Pomorskiego” poległych w walce nad Ślęzą. Był także kierownikiem i prelegentem Uniwersytetu Powszechnego w Bojanie oraz sekretarzem, a potem kierownikiem OSP w Bojanie.

Długoletni członek Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, przez wiele lat był prezesem oddziału Zrzeszenia w Koleczkowie. Autor wielu artykułów, m.in. na temat historii Kaszub i regionu w magazynie "Pomerania". Był współpracownikiem regionalnego magazynu "Naji Gochë", na którego łamach zamieszczał opracowania historyczne oraz poezję. Jego opowiadania są na liście lektur programu nauczania języka kaszubskiego w szkole podstawowej.

Bolesław Bork otrzymał również wiele nagród oraz wyróżnień. Wśród nich znalazły się m.in.: specjalne wyróżnienie w II Ogólnopolskim Konkursie Prozatorskim imienia Jana Drzeżdżona w 1997 roku za powieść historyczną „Twierdzą był im każdy próg”, druga nagroda w konkursie widowisk dramatycznych za sztukę „Kaszubski rok obrzędowy”, nagroda specjalna w 2009 roku i trzecia nagroda za prozę w 2011 roku w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Mieczysława Stryjewskiego.

Źródło: szemud.pl


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...