30.03.2024 20:00 0 raz

Wielkanoc na świecie, czyli co kraj, to obyczaj

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Triduum Paschalne oraz Niedziela Zmartwychwstania i Poniedziałek Wielkanocny są celebrowane przez katolików na całym globie, każde w unikalny sposób, jednakże łączy je centralny motyw – Zmartwychwstały Chrystus.

W Haiti, nadejście świąt zwiastują kolorowe kartki świąteczne wykonane przez dzieci z przedszkoli, pełne brokatowych zdobień. Przed Wielkanocą, ulice tętnią życiem dzięki handlarzom latawcami, artystom i innym, tworzącym barwne widowisko na niebie. Mimo różnorodności religijnej, wspólne modlitwy i śpiewy łączą mieszkańców, przynależących do różnych wyznań.

W kraju tym obserwuje się znaczący synkretyzm religijny, gdzie oprócz chrześcijaństwa, istnieje także afroamerykańska religia Voodoo. Pomimo to, zarówno katolicy, jak i członkowie innych wyznań chrześcijańskich celebrować Wielkanoc w sposób uroczysty. W Wielki Piątek tradycyjnie unika się mięsnych potraw, a na Wielką Sobotę kobiety zajmują się przygotowaniem posiłków świątecznych.

W kraju tym występuje zakrojony na szeroką skalę synkretyzm religijny. Oprócz chrześcijaństwa, bez większych sprzeczności współistnieje tam afroamerykańska religia Voodoo. Miejscowi ubierają się odświętnie, w najlepsze stroje, jakie posiadają, aby w ten sposób uczcić ten doniosły dzień. Wielkanoc jest najważniejszym okresem w roku dla tamtejszych środowisk chrześcijańskich. W związku z tym tworzy się wiele ceremonii upamiętniających Mękę Pańską.

W Norwegii, Wielkanoc kojarzy się z dłuższym dniem i radością wynikającą z tego wydarzenia. Okres świąteczny trwa tu długo, zaczynając się już od Niedzieli Palmowej, a mieszkańcy wykorzystują ten czas na odpoczynek i aktywności na świeżym powietrzu. Święta mają bardziej rekreacyjny charakter niż duchowy.

Na Spitsbergenie, Wielkanoc obchodzona jest w sposób podniosły i uroczyście, choć czasami w atmosferze ciszy. Mimo surowych warunków, miejscowi starają się uczcić te święta.

W Japonii, gdzie dominują shintoizm i buddyzm, obchody Wielkanocy schodzą na drugi plan, a Japończycy spędzają ten czas w parkach.

Na Filipinach, Wielkanoc ma głęboki wymiar symboliczny, z wieloma domami, gdzie odbywają się tradycyjne śpiewy Pasji Chrystusa oraz katechezy podczas Mszy Świętej. W niektórych regionach Filipin, lokalni katolicy celebrować mogą ten czas w sposób ekstremalny, biorąc udział w krwawych ceremoniach, które są krytykowane przez duchownych, lecz przyciągają licznych turystów.

W Stanach Zjednoczonych, różnorodność kulturowa przekłada się na różnorodność obchodzenia świąt, które nie są tak uroczyste jak w niektórych innych krajach. Dla wielu Żydów i muzułmanów okres ten nie ma większego znaczenia religijnego, a funkcjonowanie społeczeństwa odbywa się normalnie.

W Rosji, prawosławni celebrują święta przy suto zastawionych stołach, gdzie tradycyjne potrawy wielkanocne takie jak pascha i wielkanocna baba są nieodłącznym elementem. Pisanki malowane są na czerwono, symbolizując krew Chrystusa. W Rosji, gdzie okres postny trwa około 200 dni w roku, mieszkańcy z niecierpliwością oczekują na święta, które obchodzone są później niż w innych częściach świata, z uwagi na stosowanie kalendarza juliańskiego. Prawosławni w Niedzielę Wielkanocną witają się słowami „Chrystus zmartwychwstał”, co jest odpowiedzią na „Zaprawdę zmartwychwstał”.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...