Gdyński Ośrodek Sportu i Rekreacji w piątek, 24 czerwca, otwiera tegoroczny sezon letni na czterech gdyńskich plażach i kąpieliskach strzeżonych. 35 ratowników dbać będzie o bezpieczeństwo kąpiących się i plażowiczów.
W Gdyni znajdują się cztery kąpieliska strzeżone: w Śródmieściu (200 m linii brzegowej), Redłowie (200 m), Orłowie (100 m) i Babich Dołach (100 m). Na kąpiel w tych miejscach zezwolił już Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gdyni. Nad bezpieczeństwem kąpiących się czuwać będzie 35 ratowników (po czterech ratowników wodnych i jednym ratowniku medycznym na każde 100 m plaży).
Warto dodać, że, jeszcze przed oficjalnym otwarciem sezonu, na gdyńskich plażach w dni pogodne dyżurują już patrole ratowników na łodziach.
Ciekawe jest również to, ze w Gdyni nie było najmniejszych kłopotów ze skompletowaniem obsady ratowników na sezon. O jedno miejsce pracy ratownika starały się trzy osoby. Wybrani zostali najlepsi z najlepszych, w tym zwłaszcza ci sprawdzeni w poprzednich latach.
Gdyńskie służby ratownicze są dobrze wyszkolone oraz wyposażone w odpowiedni sprzęt motorowodny: dwie łodzie motorowe, skuter z platformą ratowniczą, osiem łódek wiosłowych, pięć kajaków morskich, sprzęt łączności i inne niezbędne urządzenia, dzięki którym ratownicy przygotowani są do przeprowadzenia szybkich i skutecznych interwencji.
Sytuacja jest zgoła inna w kraju, o czym pisze prasa. Wyszkoleni ratownicy szukają lepiej płatnego zajęcia za granicami Polski, w efekcie brakuje ich w wielu naszych ośrodkach wypoczynkowych.
W ubiegłym roku uruchomiono stronę internetową: www.kapieliskagdynia.pl , dzięki której można na bieżąco śledzić warunki pogodowe, ostrzeżenia i stan kąpielisk.
W gdyńskiej marinie przygotowano ponad 250 miejsc cumowniczych. Na stronie internetowej: www.marinagdynia.pl można monitorować na bieżąco co się w niej dzieje.
Warto wspomnieć, że Marina Gdynia otrzymała w tym roku (podobnie jak w poprzednich latach) Błękitną Flagę. Jest to wyróżnienie przyznawane obiektom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz prowadzonych działań edukacyjnych i informacyjnych.