10.06.2011 16:03 0

Gdynia: Policjanci sprawdzają legalność rowerów

Sezon rowerowy w pełni. Gdyńscy policjanci także przygotowani są w pełni i codziennie prowadzą kontrole rowerów, czy aby ich numery fabryczne nie są zarejestrowane w policyjnej bazie jako mienie utracone. I tak na przykład w ciągu wczorajszej służby sprawdzili 40 rowerów, z czego jeden w systemach komputerowych widniał jako utracony z terenu Śródmieścia. Teraz śledczy będą ustalać w jakich okolicznościach rowerzysta nabył nielegalny towar. W zależności od okoliczności, za paserstwo grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

Jednoślady już od dawna wróciły do łask, są nie tylko sposobem na spędzanie wolnego czasu, stają się również środkiem lokomocji. Gdyńska policja praktycznie codziennie odnotowuje przypadki kradzieży jednośladów, których właściciele pozostawiają pod sklepem, na klatce schodowej bądź w innym miejscu bez nadzoru.

W takich przypadkach, policjantom prowadzącym sprawę, bardzo przydatne będą posiadane dokumenty roweru. Dowód zakupu, numery fabryczne, zdjęcie czy też cechy charakterystyczne pomogą w odzyskaniu jednośladu. Jeśli do kradzieży doszło na terenie monitorowanym, funkcjonariusze przejrzą także zapis kamer. Policjanci codziennie podczas służby kontrolują też rowerzystów. Wczoraj sprawdzili 40 jednośladów. Wprowadzając numery identyfikacyjne roweru do systemu komputerowego okazało się, że jeden z nich widnieje jako mienie utracone z terenu Śródmieścia. Odzyskany rower został zabezpieczony a śledczy będą ustalać w jakich okolicznościach nowy właściciel go nabył.

Złodziej najczęściej wykorzystuje:

  • pozostawienie roweru na balkonie bez dobrego zabezpieczenia,
  • pozostawienie roweru na klatce schodowej,
  • pozostawienie roweru przed sklepem, barem, budynkiem mieszkalnym,
  • pozostawienie otwartych drzwi do garażu, piwnicy, domu czy mieszkania.

Utrudnimy złodziejom „pracę” jeśli postawimy na profesjonalne zabezpieczenie: Warto skorzystać z mocnych i profesjonalnych blokad. Dwa zabezpieczenia są lepsze niż jedno. Im więcej czasu i kłopotu zabierze to złodziejowi tym mniejsze prawdopodobieństwo, że stracisz swój rower.

Innym zabezpieczeniem roweru przed kradzieżą jest jego oznakowanie. Dobrze jest też sfotografować jednoślad, aby w przypadku jego kradzieży móc przekazać zdjęcie policji. Takie rowery są łatwiejsze do identyfikacji i po kradzieżach były wielokrotnie odzyskiwane.

Chrońmy swoje mienie. Bądźmy sprytniejsi od złodziei. Pamiętajmy także, że rower kupowany z tzw. "drugiej ręki" może być kradziony. Aby uchronić się przed takim zakupem można sprawdzić legalność pochodzenia jednośladu. Posiadanie roweru pochodzącego z kradzieży jest przestępstwem, za które, w zależności od okoliczności, grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...