Sezon wakacyjny zbliża się dużymi krokami. Dużymi krokami przybywają również do miejscowości turystycznych kieszonkowcy. Gdyńska policja apeluje do mieszkańców i odwiedzających nasze miasto o ostrożność. W trosce o ich bezpieczeństwo stróże prawa przypominają podstawowe zasady m.in. jak nie stać się ofiarą kieszonkowców a także ze względu na upały jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą.
Z publicznych środków transportu korzystamy niemal wszyscy. Dla wielu z nas jest to podstawowy środek jakim poruszamy się po mieście. Musimy jednak pamiętać, że oprócz nas autobusami, trolejbusami czy też kolejkami mogą podróżować i kieszonkowcy, którzy często wykorzystują naszą nieuwagę i zmęczenie. Przestępcy działają szczególnie w godzinach najbardziej natężonego ruchu, np. gdy wracamy z pracy. Tłok w środkach komunikacji miejskiej związany ze zbliżającym się okresem turystycznym, sprzyja przestępczym zamiarom.
Jak ustrzec się przed kieszonkowcem?
- dobrze zabezpiecz noszone przy sobie dokumenty i pieniądze. Najlepiej rozmieść je w kilku miejscach garderoby.
- zwracaj szczególną uwagę na osoby znajdujące się tuż przy tobie.
- w środkach komunikacji wybieraj miejsce w pobliżu znanych ci osób lub kierującego. Unikaj np. pustych przedziałów w pociągu.
- podróżując w stanie nietrzeźwości łatwiej możesz stać się ofiarą złodziei. Nie nawiązuj przygodnych znajomości.
- nie noś przy sobie większej ilości gotówki, niż wynika to z potrzeby zakupu w danym dniu.
- nie demonstruj zawartości portfela.
- pilnuj swojego bagażu.
- nie zasypiaj podróżując publicznymi środkami transportu.
- unikaj noszenia torebki na pasku z tyłu. Torebkę odwracaj zamkiem do siebie, a nie na zewnątrz.
- podczas mierzenia ubrań, pakowania zakupów i płacenia w sklepie - nie odstawiaj torebki na podłogę.
- klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem. Jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść Twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować.
Aby wypoczynek nad wodą był bezpieczny – Pamiętajmy!
- Korzystaj tylko z kąpielisk strzeżonych.
- Nigdy nie wchodź do wody po alkoholu.
- Jeżeli pod Twoją opieką znajdują się małe dzieci, ani na chwilę nie spuszczaj ich z oczu.
- Gdy idziesz do wody, nie proś o popilnowanie rzeczy przygodnie poznanych osób - taka sytuacja często kończy się ich utratą.
- Po długim leżeniu na słońcu nie zanurzaj się gwałtownie w wodzie - rób to stopniowo, aby uniknąć wstrząsu termicznego.
- Nie skacz do płytkiej wody oraz do zbiorników o niezbadanym dnie - taki skok może zakończyć się urazem kręgosłupa i nieodwracalnym kalectwem.
- Wypływając łódką, kajakiem, rowerem wodnym lub żaglówką sprawdźmy ich stan techniczny, np.: czy w środku nie ma wody, dziur i połamanych elementów kadłuba, czy sprawne są wiosła, żagle i inny osprzęt.
- Upewnijmy się, czy na wyposażeniu jest sprawny sprzęt ratunkowy. Sprawdźmy, czy kamizelka ratunkowa zgodnie z adnotacją wagową zamieszczoną na niej, odpowiada naszej wadze, czy osoby, które zabieramy na pokład potrafią pływać. W przeciwnym razie obowiązkowo powinny one włożyć kamizelki ratunkowe.
- Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych lub znajomych dokąd, z kim i jakim sprzętem wypływamy oraz o przewidywanej porze powrotu.
10.Zabierzmy ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią, zabezpieczony w wodoszczelnym i pływającym futerale oraz gwizdek, za pomocą którego wezwiemy pomoc gdy będzie potrzebna; miejmy go stale przy sobie.