W ciągu najbliższych dni do Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu trafią trzy foki z warszawskiego zoo.
Cypel, Cekin i Certa – tak nazywają się trzy foki szare, które już zmierzą ze stolicy na Półwysep Helski. Zwierzęta urodziły się w warszawskim ogrodzie zoologicznym na przełomie lutego i marca tego roku. Po przyjeździe foki będą uczyć się samodzielności, zwłaszcza w kwestii zdobywania pożywania. Później zostaną wypuszczone do Bałyku, by miały szansę rozmnożyć się w naturalnych warunkach.
Jak podaje Ministerstwo Środowiska, Polskich ogrodach zoologicznych (Warszawa, Płock, Gdańsk) oraz stacji morskiej w Helu żyje obecnie 30 fok szarych. Do tej pory, od roku 2002, na wolność wypuszczono 29 - pierwszą z nich był Adaś.
Gatunek foka szara (Halichoerus grypus) objęty jest ścisłą ochroną gatunkową oraz wymaga ochrony czynnej na mocy rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 28 września 2004 r. w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną (Dz. U. Nr 220, poz. 2237).
Zgodnie z art. 74 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody przeniesienie z ogrodu zoologicznego do środowiska przyrodniczego zwierząt gatunków zagrożonych wyginięciem następuje po uzyskaniu zezwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. W związku z niskim stanem populacji tego gatunku, koniecznie trzeba podejmować działania, których celem jest ich ochrona czynna m.in. poprzez reintrodukcję (ponowne wprowadzenie na stare miejsca bytowania, rodzimych gatunków zwierząt i roślin, kiedyś tam żyjących, lecz wcześniej wytępionych) młodych osobników z ośrodków hodowlanych do środowiska naturalnego.