12.05.2011 08:30 0

Gdynia: Uratuj życie Maciejowi i innym chorym

Adam „Nergal” Darski

Na świecie jest zarejestrowanych ponad 15 milionów potencjalnych dawców szpiku kostnego. Żaden z nich nie jest „genetycznym bliźniakiem” chorego na białaczkę Macieja Bukowskiego z Gdyni. To jemu i pozostałym chorym dedykowana jest niedzielna akcja Fundacji DKMS „Dzień dawcy szpiku dla Macieja i innych”, która odbędzie się w godz. 12.00-20.00 na Skwerze Kościuszki w Gdyni. Poświęcona jej była dzisiejsza (11 maja) konferencja prasowa w Urzędzie Miasta Gdyni.

Maciej Bukowski to pogodni i otwarty 46-letni pasjonat żeglarstwa i piłki nożnej. Jest zagorzałym kibicem Arki Gdynia. Choruje od 1997 r. Najpierw zmagał się z ziarnicą złośliwą, następnie z chłoniakiem. Choroba nowotworowa zaatakowała jednak ponownie. Obecnie niezbędny jest przeszczep szpiku od niespokrewnionego dawcy.

Na konferencji obecna była rodzina Macieja Bukowskiego – żona Dorota oraz najstarszy syn Bartosz, który ma nadzieję, że dzięki akcji jego rodzeństwo: 6-letnie bliźnięta i 1,5-roczna siostra będą wychowywały się z ojcem, a także Adam „Nergal” Darski, lider znanego na całym świecie zespołu Behemoth. 145 dni temu przeszczepiono mu szpik od niespokrewnionego dawcy. Jak podkreślił kluczem do wyzdrowienia jest odpowiednie nastawienie, opieka i oczywiście „genetyczny bliźniak”.

Kinga Dubicka, dyrektor Fundacji DKMS, przypomniała, że w Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego nie znajduje swego „genetycznego bliźniaka”.

W Polsce zarejestrowanych jest ponad 180 tys. potencjalnych dawców, w tym 130 tys. w Fundacji DKMS Polska. Dyrektor Fundacji oraz prof. Andrzej Hellmann z Katedry i Kliniki Hematologii i Transplantologii Akademii Medycznej w Gdańsku podkreślili, że decyzja o rejestracji nie może być emocjonalna, ale racjonalna. Odmowa oddania szpiku oznacza odebranie komuś nadziei na życie.

Do podjęcia tej decyzji namawiali dawcy: Ewelina Seklecka i Michał Kieszkowski, a także Wojciech Ruszkiewicz z Rugby Club Arka Gdynia i wiceprezydent Gdyni Michał Guć, którzy zapowiedzieli, że zarejestrują się podczas gdyńskiej akcji.

. Wszystkich zdecydowanych zapraszamy w niedzielę (15 kwietnia) w godz. 12.00-20.00 na Skwer Kościuszki. Organizatorzy są przygotowani na rejestrację 5 tys. potencjalnych dawców.

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg lub bez dużej nadwagi. Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę. Wszyscy chętni do uczestnictwa w akcji powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24