31.07.2016 08:35 0 Ewa Górska

Brąz dla Lidii Sulikowskiej w mistrzostwach Europy Techno293

W Sopocie zakończyły się trwające od 23 lipca mistrzostwa Europy klasy Techno293, największej windsurfingowej klasy na świecie, przygotowującej młodych zawodników do startów na olimpijskiej RS:X. W regatach o tytuły mistrzowskie w kategoriach wiekowych do 15 i 17 roku życia rywalizowało 335 zawodników z 25 krajów.

Z ekipy polskiej najlepiej wypadła Lidia Sulikowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot) rywalizująca w kategorii dziewcząt U17 (poniżej 17 roku życia), która już kilka dni temu zapowiedziała, że będzie walczyć o miejsce na podium. Mistrzynią Europy została Włoszka Giorgia Speciale, a wicemistrzynią, prowadząca przez całe regaty, zawodniczka z Izraela Shira Benbenisti.

  • O moim zwycięstwie zadecydował ostatni wyścig mistrzostw. Od początku regat do ostatniego dzisiejszego wyścigu byłam na drugim miejscu. Po pierwszym wyścigu dzisiaj miałam tyle samo punktów co Shira Benbenisti. W ostatnim jednak udało mi się przypłynąć dwa miejsca przed nią i wygrałam. W zeszłym roku wywalczyłam tytuł mistrzyni Europy i teraz zależało mi, aby to powtórzyć. I udało się - cieszy się mistrzyni Europy Giorgia Speciale.

W klasyfikacji chłopców U17 na najwyższym podium stanął Itai Kafri z Izraela. Srebrny medal wywalczył Francuz Fabien Pianazza, a brąz Gad Matosevich (Izrael). Najlepszy zawodnik polski w tej grupie Kamil Ugniewski (GKŻ Gdańsk) dzisiaj miał bardzo dobry wyścig - przeciął metę jako drugi – ale w drugim dostał karę punktową. I w rezultacie wypadł z pierwszej dziesiątki, w której utrzymywał się przez całe zawody i skończył na dwunastym miejscu.

W grupie dziewcząt U15 (poniżej 15 roku życia) tytuł mistrzyni Europy wywalczyła Elisa Jariel, wicemistrzyni - Mathilde Garandeau (obie z Francji), a medal brązowy Sharon Kantor (Izrael). Najlepsza Polka - Karina Filip (GKŻ Gdańsk) zajęła 9 pozycję.

Mistrzem Europy wśród chłopców U15 został Włoch Edoardo Tanas, który dzisiaj przypływając dwa razy trzeci wyprzedził jednym punktem prowadzącego od początku regat Eyala Zrora (Izrael). Srebro przypadło zawodnikowi z Izraela, a brąz Francuzowi Mathisowi Ghio. Najlepszy polski zawodnik w tej grupie Dominik Lewiński (GKŻ Gdańsk) ostatecznie zajął czternaste miejsce. Przemysław Miarczyński, brązowy medalista igrzysk olimpijskich, multimedalista mistrzostw świata i Europy, od bardzo niedawna trener polskiej kadry w klasie Techno293 podsumowuje start polskich zawodników:

  • Dopiero zaczynam współpracę z naszą młodzieżą, ale z analizy ich poprzednich startów i z obserwacji mogę powiedzieć, że większość z nich należy raczej do silnowiatrowych. A te regaty były generalnie słabo i średniowiatrowe i to miało wpływ na wyniki naszej grupy. Część zawodników pływa już na RS:X, są więksi i ciężsi niż inni. Przy słabym wietrze rekompensują większą wagę siłą, dobrze pompują i na tym zyskują. A w średnim wietrze (8-12 węzłów) mają trudno. Ale regaty na takim poziomie i rywalizacja w takiej stawce to dla każdego cenne doświadczenie - powiedział.

Organizatorem regat był Sopocki Klub Żeglarski Ergo Hestia. Partnerami są miasto Sopot, Ergo Hestia, BIC Sport, Port Gdańsk, Nata oraz Pomorski Związek Żeglarski.

Pełne wyniki na stronie: http://europeans2016.techno293.org/

Galeria: http://europeans2016.techno293.org/gallery/photos

Profil na FB: https://www.facebook.com/Techno293Class/?fref=nf


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...