24.07.2016 09:59 0 Redakcja / mat. prasowe
Wakacje w Polsce przestają być obciachem i świadectwem kłopotów finansowych. Od północy do południa, ze wschodu na zachód – wszędzie trwa turystyczny renesans. Niektóre miejsca odwiedzane są jednak chętniej niż inne – listę najpopularniejszych wakacyjnych kierunków stworzył portal Nocleg.pl.
5. Wakacje w wielkim mieście
Wakacyjne wycieczki do Zamku Królewskiego w Warszawie czy na Panoramę Racławicką do Wrocławia przestały być już na szczęście jedynie stałym dodatkiem kolonii dla dzieci. Polskie miasta w końcu przypomniały sobie, że zarabiać można nie tylko na mieszkańcach, ale również na turystach. Od Muzeum Sztuki Współczesnej, poprzez odnowioną katedrę, po nocne disco na rynku – wielkomiejska oferta turystyczna z roku na rok jest bardziej atrakcyjna i przyciąga coraz więcej urlopowiczów. Rywalizację wygrywają w tym roku Kraków, Warszawa i Wrocław, które kuszą nie tylko bogatą ofertą, ale też świetnym dojazdem.
4. Wiejska sielanka
Przez całe pokolenia wakacje na wsi kojarzyły się „mieszczuchom” głównie z pomocą rodzinie przy żniwach. To już jednak przeszłość – nowoczesna agroturystyka oferuje wygody znane z dobrych hoteli, połączone ze świeżym powietrzem, naturą i chyba jakoś wolniej upływającym czasem. Gdy dodamy do tego prawdziwe, świeże jedzenie to trudno się dziwić, że wakacje na wsi to coraz częściej efekt wyboru, a nie ekonomicznej konieczności. Najpopularniejsze ośrodki agroturystyczne można znaleźć m.in. na Mazowszu, w Kujawsko-Pomorskim, a także w Bieszczadach.
3. Żagle na maszt!
Bagsztag, flauta, forpik, keja i oczywiście kambuz. Polscy żeglarze jeżdżą na Mazury już praktycznie odruchowo. I mają rację, bo to miejsce nieodmiennie piękne i warte spędzenia każdej wolnej chwili. Nie tylko zresztą na wodzie – wakacyjne lenistwo w domku nad jeziorem smakuje na Mazurach wyjątkowo. Chęć spędzenia wakacji w takich okolicznościach deklaruje już 10 proc. respondentów ankiety przeprowadzonej przez portal Nocleg.pl.
2. Górska przygoda
O turystów stara się wiele górskich miejscowości, a i tak wygrywa Zakopane. Choć Krupówki liczbą osób na metr kwadratowy potrafią zdumieć nawet nowojorczyka, to i tak „stolica polskich Tatr” pozostaje ciągle najpopularniejszą górską miejscowością. Na szczęście na góry można nie tylko patrzeć – można po nich również chodzić. Krajowe łańcuchy górskie zapewnią emocje początkującym i wytrawnym wspinaczom. Przyroda zaś – nie do podrobienia. Oprócz Zakopanego, w zestawieniu, wysoko uplasowały się również Wisła, Szczawnica i Szklarska Poręba.
1. Morza szum, ptaków śpiew
Gdyby polskie wybrzeże morskie było choć trochę węższe, to byłby problem, żeby zmieścić wszystkich, którzy przynajmniej część lata planują spędzić nad Bałtykiem. Morze to niekwestionowany król urlopowych eskapad – ponad połowa (56 proc.) Polaków zamierza tam pojechać podczas tegorocznych wakacji. Od Rewala, poprzez Kołobrzeg, Ustkę, Jastrzębią Górę, po Władysławowo i Trójmiasto – wszędzie trwa rekordowe turystycznie lato. Podczas wakacji nad Bałtykiem usłyszymy również mnóstwo języków obcych, bo nad polskie morze ściąga w tym roku wyjątkowo dużo obcokrajowców.