09.11.2015 13:20 0 materiały prasowe Artykuł sponsorowany

Elektrownia jądrowa w zgodzie z pomorskim ekosystemem

fot. mat. pras.

Wybór lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej to jedno z kluczowych zadań realizowanych przez PGE EJ 1, Spółkę powołaną do przeprowadzenia procesu inwestycyjnego. Umiejscowienie obiektu musi być bezpieczne nie tylko dla okolicznych mieszkańców, ale także dla lokalnej przyrody. Na obecnym etapie projektu Spółka prowadzi analizy, które zagwarantują, że inwestycja nie będzie oddziaływać na obszary objęte programem Natura 2000.

fot. mat. pras. fot. mat. pras. fot. mat. pras.

Dwie potencjalne lokalizacje elektrowni jądrowej: „Choczewo” i „Lubiatowo-Kopalino” w gminie Choczewo sąsiadują z cennym przyrodniczo obszarem objętym ochroną w ramach programu Natura 2000. Spółka, chcąc wykluczyć możliwość negatywnego oddziaływania inwestycji na te zasoby, postanowiła przeprowadzić dodatkowe analizy eksperckie. W ramach badania PGE EJ 1 wykonuje po 35 odwiertów w każdej z lokalizacji o głębokości 20 i 40 metrów, które pozwolą przebadać lokalne wody gruntowe. Na podstawie zebranych danych, eksperci ustalą, czy budowa i późniejsza eksploatacja elektrowni może mieć jakiś wpływ na stan tych wód – np. na ich poziom i czystość, co z kolei może oddziaływać na występujące na danym terenie roślinny i zwierzęta, a zwłaszcza na siedliska będące przedmiotem ochrony na obszarze Natura 2000 Białogóra.

  • Mogę uspokoić ekologów, że prowadzone przez nas odwierty nie spowodują żadnych zniszczeń środowiskowych. Przeciwnie – dzięki zebranym w ten sposób danym będziemy mogli lepiej chronić cenną przyrodę – przekonuje Maciej Stryjecki, dyrektor Biura Lokalizacji, Infrastruktury i Ochrony Środowiska w PGE EJ 1. Jak wyjaśnia, prace przebiegają z poszanowaniem wszelkich procedur i przepisów w tym zakresie. – Starostwo Powiatu Wejherowskiego, które wydało decyzję zatwierdzającą projekt robót geologicznych, nie zgłosiło żadnych nieprawidłowości – dodaje. Zgodnie z umową, jaką Spółka zawarła z podwykonawcami badań, ich teren musi po zakończeniu prac zostać przywrócony do pierwotnego stanu, a prace odbywają się pod stałem nadzorem przyrodniczym.

PGE EJ 1 planuje zakończyć analizy do końca 2015 r. Na tej podstawie zostanie ustalone, która z dwóch lokalizacji w gminie Choczewo będzie dalej badana w procedurze środowiskowej, obok lokalizacji „Żarnowiec” (gmina Krokowa i Gniewino). Spółka kontynuuje także przygotowania do realizacji w pełnym zakresie badań środowiskowych i lokalizacyjnych. Rozpoczęcie kompleksowego programu badawczego planowane jest w I kwartale 2016 r. Do tego czasu Spółka zamierza uzyskać postanowienie o zakresie Raportu o Oddziaływaniu na Środowisko (Raport OOŚ) z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ) oraz przeprowadzić przetargi na wyłonienie wykonawców poszczególnych prac, które będą realizowane w ramach tych badań.

Pod koniec 2017 r. Spółka wskaże preferowaną lokalizację elektrowni i rozpocznie prace nad raportem środowiskowym. Raport ten będzie stanowił podstawę do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przez GDOŚ. Natomiast po zakończeniu 24 miesięcznych badań lokalizacyjnych, Spółka przygotuje raport lokalizacyjny, który będzie zawierał ocenę wpływu otoczenia na planowaną elektrownię oraz stanowił podstawę wydania decyzji lokalizacyjnej przez wojewodę pomorskiego.

Ostateczne potwierdzenie wyboru będzie możliwe podczas uzyskiwania decyzji środowiskowej i decyzji lokalizacyjnej. Na tej podstawie Spółka wystąpi do Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki o zezwolenia na budowę obiektu jądrowego.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...