10.10.2015 13:33 0

Pół roku podróżowali śladami więźniów uciekających z łagru

mat. prasowe

Od Jakucka na dalekiej Syberii po Kalkutę w Indiach. Pieszo, rowerem, łodziami oraz konno. Tomasz Grzywaczewski wraz z dwójką kolegów odtwarzali trasę, którą przebyli bohaterowie poruszającej książki autorstwa Sławomira Rawicza pt. „Długi Marsz”. W środę (14 października) o godzinie 18.00 w Muzeum Emigracji w Gdyni Tomasz Grzywaczewski opowie o wyprawie śladami grupy więźniów, którzy w 1941 roku uciekli z sowieckiego łagru.

Sześciomiesięczna wyprawa „Long Walk Plus Expedition” Tomasza Grzywaczewskiego oraz jego towarzyszy zainspirowana została historią opisaną przez Sławomira Rawicza w książce „Długi Marsz”. Ucieczka grupy więźniów z sowieckiego łagru (zorganizowana przez Polaka), którzy w 1941 roku pieszo uciekali przez Syberię, pustynię Gobi, Tybet, aż do Indii stała się bardzo popularna również za sprawą hollywoodzkiej produkcji „Niepokonani”.

Zwiastun filmu „Niepokonani”

Po siedemdziesięciu latach od „wielkiej ucieczki” współcześni podróżnicy zdecydowali się podjąć wyprawę tą samą trasą. O swoich doświadczeniach z podróży przez „Dziki Wschód” Tomasz Grzywaczewski opowie na spotkaniu w sali multimedialnej gdyńskiego Muzeum Emigracji, które odbędzie się w środę (14 października) o godzinie 18:00. Wstęp jest bezpłatny.

  • To pierwsze wydarzenie z nowego cyklu spotkań podróżniczych. Co miesiąc będą w nim uczestniczyli goście, którzy w swoich ekspedycjach odwiedzali miejsca związane z polską emigracją. Posłuchać będzie można zarówno opowieści ekstremalnych, jak i wyjątkowych, egzotycznych podróży, a także o polskich śladach i historiach związanych z naszymi rodakami, na które goście cyklu natrafili w najodleglejszych zakątkach świata – zachęcają organizatorzy

Zapowiedź filmu dokumentalnego opowiadającego historię wyprawy „Long Walk Plus Expedition”:

Tomasz Grzywaczewski to dziennikarz, podróżnik i doktorant prawa międzynarodowego specjalizujący się w problematyce quasi-państw. Najmłodszy w Polsce członek prestiżowego amerykańskiego The Explorers Club. Pomysłodawca przedsięwzięć reportersko-podróżniczych, w tym m.in. Long Walk Plus Expedition – wyprawy z Syberii do Indii śladami polskich uciekinierów z Gułagu i Dead Road 1953-2013 – wyprawy na Transpolarną Magistralę Kolejową zwaną Drogą Umarłych. Stały współpracownik magazynu „Podróże”. W Mozambiku realizuje projekt poświęcony neokolonialnym praktykom wielkich korporacji. Jest autorem książki „Przez dziki Wschód” nagrodzonej nagrodą Magellana dla najlepszego reportażu podróżniczego 2012 roku. Wkrótce ukaże się jego kolejna książka opowiadająca o Drodze Umarłych. Obecnie pracuje nad książką poświęconą post-sowieckim państwom nieuznawanym.

mat. prasowe


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...