W kolejną fazę wchodzą badania środowiskowe i lokalizacyjne przyszłej elektrowni jądrowej. Równolegle, w porozumieniu z samorządem lokalnym, trwają prace związane z opracowaniem programu wsparcia dla gmin lokalizacyjnych. Są to kolejne kroki, które mają wpływ na powstanie pierwszej "atomówki" w Polsce.
Obecnie najważniejsze jest wybranie lokalizacji pod budowę elektrowni jądrowej. Pod uwagę brane są trzy opcje: Żarnowiec, Choczewo oraz miejsce, o którym wcześniej nie mówiło się zbyt wiele – Lubiatowo-Kopalino. Wszystko dlatego, że na terenie Choczewa znajduje się obszar chroniony – Natura 2000.
Nie wiadomo, czy w tym miejscu będzie można wybudować elektrownię jądrową, dlatego badania prowadzone są również kilka kilometrów na zachód od lokalizacji Choczewo.
Natomiast Lubiatowo-Kopalino to obszar leśny, który jest już wykorzystywany gospodarczo i położony jest w znacznej odległości od obszarów Natury 2000.
Ważnym aspektem, o którym zaczęto już mówić, są inwestycje towarzyszące budowie "atomówki", czyli między innymi drogi, sieć elektroenergetyczna, zaplecze socjalne, biurowe czy infrastruktura morska. Elektrownia związana jest również z zatrudnieniem wielu pracowników.
Na początek projektowania jądrówki będzie trzeba poczekać do 2019 roku. Wcześniej zapadną decyzje, na podstawie których będzie wybierana lokalizacja główna i alternatywna. W 2017 roku zostanie wskazany preferowany wariant lokalizacyjny i alternatywny. Dla jednego z nich zostanie wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach i decyzja lokalizacyjna. Właśnie tym działaniem zakończy się proces wyboru lokalizacji dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.
Na te decyzje czekają przede wszystkim samorządowcy i mieszkańcy gmin lokalizacyjnych. Przypomnijmy, że włodarze domagają się konkretnych decyzji oraz pieniędzy od spółki.
Prezes PGE EJ 1 zapewnia, że powstanie program współpracy z gminami, przygotowany wspólnie z przedstawicielami samorządów oraz inwestora.
Ważnym i badanym raz na pół roku aspektem jest także poparcie społeczeństwa, przede wszystkim lokalnego, dla budowy elektrowni jądrowej. Kształtuje się ono pomiędzy 70 a 80 procent.
W najbliższym czasie planowane jest uruchomienie szeregu postępowań przetargowych dla podwykonawców badań w poszczególnych, specjalistycznych dziedzinach.