17.09.2015 12:40 0 Zbigniew Lemiech

Wejherowscy strzelcy 'najechali' na niemieckie Peine

W dniach 29-31 sierpnia w niemieckim mieście Peine, odbyły się XVIII Europejskie Spotkania Strzelców Historycznych. Zjazd taki odbywa się raz na trzy lata. Poprzednim razem gospodarzem była Polska, ponieważ XVII zjazd w 2012 roku odbył się w Tucholi. W Peine Polskę reprezentowało 51 Bractw Kurkowych na czele z prezesem Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Adamem Gołembowskim oraz prezesem Okręgu Pomorskiego Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Lechem Magnuszewskim.

Razem z polskimi Bractwami, w zjeździe brali udział przedstawiciele organizacji strzeleckich z takich państw jak Niemcy, Austria, Szwecja, Belgia, Holandia, Dania, Francja, Czechy, Ukraina i wielu innych.

Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Wejherowa również uczestniczyło w tym wielkim wydarzeniu. Reprezentowało je 18 członków i sympatyków z tegorocznym Królem Kurkowym Bratem Andrzejem Surowieckim, prezesem Bratem Kazimierzem Gołąbkiem, wiceprezesem Bratem Piotrem Karbowskim, kapelanem Gwardianem o. Danielem Szustakiem i chorążym Bratem Zbigniewem Lemiech na czele.

W pierwszym dniu podczas mszy świętej w kościele św. Jakuba, odbyła się inwestytura Rycerzy św. Sebastiana. Ceremonii dokonali Wielki Mistrz Rycerstwa arcyksiążę Karl von Habsburg i Książę Charles Louis de Merode. Po mszy przemaszerowano na rynek starego miasta na ceremonię rozpoczęcia zjazdu. Bardzo miłą, podniosłą i wzruszającą częścią otwarcia, było uroczyste wciąganie na maszt flag państw, które uczestniczyły w zjeździe, podczas którego odgrywano hymny państwowe. Jako pierwszą wciągnięto flagę Polski i odśpiewano "Mazurka Dąbrowskiego".

W drugim dniu zjazdu strzelcy stanęli w szranki w turniejach strzeleckich. Doskonała organizacja i wyśmienicie przygotowane stanowiska strzeleckie zachęcały do strzelań. Gratulacje należą się dla Sióstr i Braci, którym udało się wystrzelać najwyższe, złote odznaczenia, bo nie było to łatwą sprawą. Łącznie członkowie KBS Wejherowo zdobyli aż kilkanaście miejsc medalowych, zdobywając dwa złote (Brat Zbigniew Lemiech i Brat Grzegorz Pieper) oraz kilka srebrnych i brązowych odznaczeń.

Konkurencje strzeleckie polegały na strzelaniu do tarcz z małokalibrowej, sportowej broni palnej (typu kbks), broni pneumatycznej i z łuku na kilku przygotowanych do tego strzelnicach. Rywalizowano w różnych kategoriach i o nagrody kilku różnych organizacji i sponsorów. Najważniejszym w tym dniu było jednak strzelanie o tytuł Europejskiego Króla Strzelców Historycznych. Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Wejherowa, jako Król Kurkowy, reprezentował Brat Andrzej Surowiecki. Pojedynek trwał kilka godzin i ostatecznie Europejskim Królem Strzelców Historycznych na najbliższe trzy lata został reprezentant Austrii – Josef Lohningen, zaś Młodzieżowym Księciem - Niemiec o polskich korzeniach Dirk Mikołajczak.

W trzecim dniu, na zakończenie zjazdu, odbyła się uroczysta parada ulicami miasta wszystkich europejskich Bractw i organizacji strzeleckich z całej Europy, która trwała ponad sześć godzin. Uczestnicy parady prezentowali się w strojach organizacyjnych wszystkim mieszkańcom i turystom, niosąc ze sobą sztandary, proporce, flagi miast i tablice określające kraj i region ich pochodzenia. Przemarszowi towarzyszyło kilkadziesiąt różnych orkiestr grających muzykę marszową. Spotkanie zakończyło się paradą brabancką pod sceną główna w obecności licznych przedstawicieli Bractw, władz państwowych i związkowych oraz nowo wybranego Króla i Księcia Młodzieżowego.

Relacja z marszu:

Kolejne Spotkanie Europejskich Strzelców Historycznych odbędzie się za trzy lata w Holandii w mieście Leudal.


Kurkowe bractwa strzeleckie istnieją na terenie Pomorza praktycznie od średniowiecza. Są to organizacje paramilitarne, które dawniej miały za zadanie bronić miast przed najazdami. Dziś stowarzyszenia te związane są głównie z kultywowaniem historii, krzewieniem patriotyzmu wśród młodzieży oraz organizacją zawodów strzeleckich.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...