Wiosna i miesiące letnie sprzyjają częstszemu korzystania z wypoczynku w parkach i lasach oraz noszeniu lżejszego ubioru, co zwiększa ryzyko pokąsania przez kleszcze, mogące przenosić groźne dla zdrowia: bakterie, wirusy i pierwotniaki.
W ubiegłym roku w Polsce zarejestrowano niemal 14 tysięcy zachorowań na boreliozę oraz blisko 200 przypadków zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, które stanowią najczęstsze choroby przenoszone przez kleszcze.
Owe insekty rozpoczynają swoją aktywność, gdy temperatury w ciągu doby przekroczą 5-7 stopni Celsjusza, a powietrze jest wilgotne. Począwszy od marca, po przebudzeniu ze snu zimowego, zaczyna się aktywność kleszczy. Jest ona większa w godzinach porannych i wieczornych, najniższa zaś w godzinach południowych, zwłaszcza w okresie letnich upałów.
Dlatego też pierwszy szczyt aktywności sezonowej przypada na marzec-czerwiec, zaś drugi następuje we wrześniu. Aktywność kleszczy kończy się z chwilą obniżek temperatur, czyli w październiku i listopadzie.
Najwięcej kleszczy bytuje na skraju lasu, w wysokiej trawie, chwastach oraz krzewach. Insekty najczęściej wchodzą na spodnią część liścia, a po wyczuciu żywiciela, spadają na obuwie lub nieosłonięte nogi, by ostatecznie wspiąć się po ciele w najbardziej dogodne miejsca.
Ryzyko kontaktu z kleszczem można ograniczyć poprzez noszenie długich spodni, koszul z długim rękawem czy też stosowanie preparatów odstraszających.
Należy też pamiętać, że ukąszenia kleszcza zazwyczaj nie czuć, gdyż insekty te posiadają w swojej ślinie specjalne substancje znieczulające. Dlatego też po wizycie w lesie lub innym miejscu bytowania kleszczy, należy dokładne obejrzeć całe ciało. Wstępne oględziny należy zrobić jeszcze przed wejściem do domu, ponieważ kleszcze przyniesione w ubraniu do domu potrafią przeżyć w pomieszczeniach wiele miesięcy.
Po zauważeniu kleszcza, należy go jak najszybciej usunąć. W tym celu można użyć pęsety, którą chwyta się kleszcza przy samej skórze i szybkim ruchem ciągnie ku górze. Kleszcza nie należy niczym smarować. Zaś miejsce ukłucia należy zdezynfekować wodą utlenioną.
Jeśli usunięcie kleszcza sprawia trudności, należy zwrócić się o pomoc do lekarza. Pamiętając przy tym, że każda godzina zwiększa ryzyko ewentualnego zakażenia.
W Polsce największe zagrożenie stanową następujące choroby odkleszczowe takie jak kleszczowe zapalenie mózgu oraz borelioza. Objawami tej bakteryjnej choroby są nudności, gorączka lub zmęczenie. Jednak diagnostyka tej dolegliwości jest utrudniona, ponieważ jej symptomy są zbliżone do przeziębienia i grypy, dlatego wielu pacjentów nie wiedząc o ukąszeniu, nie szuka pomocy medycznej.
Na ataki kleszczy narażone są również zwierzęta domowe, które zabierane są na spacery po lasach i parkach. Dlatego eksperci radzą, by w tym okresie zabezpieczać również zwierzęta. W tym przypadku profilaktyka polega na kropieniu sierści odpowiednimi preparatami lub założeniu obroży przeciw kleszczowej. Choroby przenoszone przez kleszcze mogą doprowadzić zwierzę do śmierci.
gis.gov.pl